Je to totální zkáza. Lidé přišli o vše. Nejvíce nás štvou politici, kteří se sem přijeli fotit, říká vinař

Hodonín, Bažantnice 25.6. 2021 (Zbyněk Kopeček)

Hodonín, Bažantnice 25.6. 2021 | FOTO: Zbyněk Kopeček

Obraz totální zkázy. Tak teď vypadá podstatná část Slovácka. „Dům, kde bydlí babička, je zdemolovaný, ale protože je to železobetonová bytovka, zůstala alespoň stát. Stavba přišla o střechu, okna. Před domem jsou na sobě poházená auta, stromy zmizely. Právě to tady vyklízíme,“ popisuje Zbyněk Kopeček z Dubňan, které jsou vzdálené 20 km od obce Hrušky.

Jeho otec dodává, že následky čtvrteční bouře tady budou znát ještě dlouho. „Panuje tady totální nedostatek stavebního materiálu i stavebních firem. To teď bude znát mnohem více než dosud,“ vysvětluje Zbyněk Kopeček starší.

Hodonín, Bažantnice 25.6. 2021 (Zbyněk Kopeček)

Nejhorší je, že řada lidí přišla nejen o střechu nad hlavou, ale i o živobytí. Jde především o místní vinaře a ovocnáře. Těm bouře zničila jak technologické zázemí, tak sady a vinohrady. „Především starší sklepy jsou podmáčené, některým kamarádům se začaly sypat klenby ve sklepě. Dokonce vypadávají celé cihly,“ vysvětluje vinař. A vyhlídky nejsou dobré. Mnoho z nich totiž přišlo o letošní úrodu.

„Ten silný vítr nebyl tak decimující jako krupobití, které se regionem prohnalo dvakrát tento týden. V pondělí a včera okolo 18. hodiny. Byly to kroupy až 10 cm v průměru. Ty zlikvidovaly vše, traktory, auta a především vinice. Réva právě kvete, je nejcitlivější z celého roku. Hrozny jsou pryč, vše je rozbité. Na mnoha vinicích je 100 % poškození, na některých 75 %. My jsme přišli o úrodu révy i meruněk, a to jsme se těšili, vypadalo to letos moc dobře. Teď je konec,“ popsal Zbyněk Kopeček.

Jak dále vysvětlil, nejvíce místní obyvatele nyní štvou lidé, kteří si zkázu přijeli fotit, a politici, kteří se přijeli ukazovat. „Když jsme tam uklízeli, blížila se nějaká vládní kolona, spousta policistů okolo ní. Raději jsme odjeli, abychom se na to nemuseli dívat a neřekli jim, co si o nich myslíme,“ uzavírá popis aktuální situace na Slovácku Zbyněk Kopeček senior.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]