Je transparentnost Pirátů výhodou, či nevýhodou? Informace zneužívají dezinformátoři

Lídři koalice Piráti a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Lídři koalice Piráti a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Koalice Pirátů a Starostů představila transparentně před sněmovními volbami, které kandidáty zvažují Piráti a Starostové na ministerské posty v případě vládní odpovědnosti. Představení kandidátů před volbami považuji jako odpovědný přístup k veřejnosti, která se tak může rozhodovat na základě relevantních informací a ne pouze neurčitých sloganů a utajených kandidátů. Jako předseda nominačního týmu jsem se podílel na hodnocení pirátských kandidátů. Kromě HR specialisty či protikorupčního odborníka se na hodnocení podíleli i manažer a investor Jiří Hlavenka či nezávislý ekonomický expert Filip Matějka.

Piráti takto transparentně postupují dlouhodobě. Před minulými volbami jako jediná strana předem zveřejnili povolební strategii, kde jasně definovali následný postup, kterou dodrželi a kterou předloží i nyní za koalici. Koalice Pirátů a Starostů také představila nejobsáhlejší koaliční volební program v historii země, který čítá přes 400 stran. Piráti také historicky mají nejtransparentnější hospodaření, na což má navázat i koalice Pirátů a Starostů. Voliči mají právo znát sponzory politických stran i podrobné nakládání s jejich prostředky.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Piráti jako jediná strana mají také veřejné vnitrostranické fórum, kde si může každý občan přečíst názory jednotlivých členů či příznivců. Toho často zneužívají dezinformátoři, kteří vytrhnout část textu některého diskutujícího z kontextu a následně názor jednoho člověka zveličují, jako by to měl být názor celé strany. I když rozdílné názory na určité věci jsou jistě ve všech stranách, pouze u Pirátů toho díky transparentní vnitrostranické diskuzi může politická konkurence zneužít. Pirátský poslanecký klub oproti jiným také pořádá veřejná výběrová řízení nominantů Pirátů na politicky obsazované pozice.

Pirátští poslanci vedou také jako jediní veřejnou evidenci schůzek, veřejné reporty činnosti, veřejný kalendář a zveřejňují občanům i přímé osobní kontakty. Mám za to, že si veřejnost zaslouží otevřenost volených zástupců vůči voličům, jako nabízejí Piráti. Pro voliče transparentnost jistě výhodou je, na koho je vidět nekrade. Na druhou stranu je otevřenost nevýhodou pro Piráty, protože jejich transparentnosti zneužívají konkurenční netransparentní politické strany pro šíření manipulací. Když se občan seznámí se způsobem fungování různých politických stran ve sněmovně, vyzdvihuje přístup, fungování a transparentnost Pirátů.

Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]