Je třeba si 17. listopad připomínat. Vyberte si ze seznamu akcí, které se na středu chystají

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Letošní oslavy 17. listopadu budou výjimečné. Díky výsledkům parlamentních voleb se totiž konečně podařilo dostat zástupce komunistů z poslanecké sněmovny. Vzpomínka na revoluční rok 1989 se tedy ponese v lepší atmosféře než roky před tím. Přestože ji mohou pokazit protesty proti koronavirovým opatřením vlády, mělo by se jednat především o oslavu svobody, kterou jsme před 32 lety znovu nabyli. Deník FORUM 24 přináší seznam akcí, které se 17. listopadu chystají.

Korzo Národní: Svoboda volby?
Čas:
9:00
Místo: Národní třída
Oficiální web: https://www.korzonarodni.cz/
Organizátor: Díky, že můžem

Před 32 lety jsme po pádu železné opony získali to, po čem mnozí na východ od ní toužili, nebo touží dodnes; možnost svobodné volby. Užívají si ale svobodných možností všichni stejnou měrou? Jsme schopni respektovat volbu druhých? A jakým výzvám čelí demokracie dnes? To jsou otázky, na které bychom ani při oslavách svobody neměli zapomínat. Proto jsme jako téma letošního Korza Národní zvolili otázku „Svoboda volby?“, která se bude prolínat celým programem.
Kompletní program na webových stránkách.
—————————————————————————————
Týdeník FORUM (TF)

Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za dar svobody
Čas:
10:00 hodin
Místo: Chrám Matky Boží před Týnem na Starém Městě pražském
Organizátor: Jan Wolf, Jan Potměšil, Jan Sixta

Od 10:00 hodin se v Chrámu Matky Boží před Týnem na Starém Městě pražském uskuteční tradiční Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za dar svobody. Hlavním celebrantem bude J. E. Mons. Charles D. Balvo, apoštolský nuncius. Po skončení mše se uskuteční průvod k památníku 17. listopadu na Národní třídě, kde účastníci uctí památku tohoto významného dne. Pro nepřítomné bude mše svatá přenášena přímým přenosem na TV Noe a rádiu Proglas.
—————————————————————————————
Havel do kavárny!
Čas:
13:00
Místo: průvod od pomníku TGM u Pražského hradu (Hradčanské náměstí)
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/318274379751782
Organizátor: Amnesty International ČR, Knihovna Václava Havla, The Vaclav Havel Library Foundation
Přijďte si spolu s námi připomenout 17. listopadu Václava Havla jako dramatika a ochránce lidských práv.
V tento den proběhne v Kavárně Slavia odhalení busty Václava Havla od sochařky Marie Šeborové. My se sejdeme ještě předtím, abychom se prošli po místech, kde Václav Havel zanechal svou stopu, a připomněli si jeho dílo a odkaz.
Sraz bude ve 13 hodin u pomníku TGM u Pražského hradu (Hradčanské náměstí). Zde převezmeme bustu Václava Havla, kterou doneseme až na místo slavnostního odhalení a místa setkávání disentu – Kavárny Slavia. Z Hradčanského náměstí se vydáme zákoutími Malé Strany k první zastávce – Maltézskému náměstí a Lavičce Václava Havla (13.40 hod.). Poté se přesuneme k Divadlu Na Zábradlí (14.15 hod.), kde se zastavíme a spolu s herci a herečkami tohoto divadla, kde Václav Havel uváděl své první hry, si ho opět připomeneme.
—————————————————————————————
CESTA ZMĚNY: Klíčem k demokracii jste Vy!
Čas:
13:30 hodin
Místo: Staroměstské náměstí
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1200367213789882
Organizátor: Milion chvilek pro demokracii
Před pár týdny jsme společně dosáhli obrovského úspěchu! Ve volbách jsme si zvolili změnu, a to především díky neuvěřitelnému vzedmutí občanské společnosti. Pojďme to společně oslavit a především pojďme jasně říct, že volbami to rozhodně nekončí.

Každý rok si připomínáme 17. listopad jako Den boje za svobodu a demokracii. Je to krásná připomínka hodnot, na kterých stojí naše státnost. Letos navíc okořeněná příjemným pocitem naděje, že se začínáme ubírat lepším směrem. Tento svátek ale v průběhu let vypráví také příběh o tom, jak s nabytou svobodou nakládáme. O tom, že hodnoty pravdy a lásky nikdy nevítězí definitivně, a o tom, že co jsme nabyli, můžeme taky zase rychle pozbýt. Aby svoboda vydržela, musí ji totiž vždy doprovázet i odpovědnost.

U voleb se ukázalo, že právě tohle funguje. V následujících měsících a letech nás čeká hned několik klíčových výzev. Jednou z nich je třeba volba prezidenta v lednu roku 2023, ve které se rozhodne, jestli budeme pokračovat na cestě k zemi bez populistů a extremistů. Společně musíme vytrvat. Ještě mnohokrát budeme muset ukázat, že se těmto výzvám postavíme čelem. A opět bude rozhodovat síla občanské společnosti.
To, jestli se nám to podaří, nebude záležet na velkých činech jednotlivců, ale na tom, jestli si každý z nás udělá svoji malou chvilku pro demokracii a jestli tyto chvilky společně zúročíme. Proto je tak důležitá aktivní občanská společnost.
Na Staroměstském náměstí vystoupí například Petr Pithart, signatářka Charty 77 a držitelka ceny Paměti národa Věra Roubalová Kostlánová či velmi vzácný zahraniční host.
—————————————————————————————
Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Řetěz podpory politických vězňů
Čas:
14:30
Místo: začátek Železné ulice u Staroměstského náměstí
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/582215499495938/
Organizátoři: Společně to dáme, Česko-Bělarus a Stojíme za Běloruskem

Situace v Bělorusku je neúnosná! V současné době eviduje lidskoprávní organizace Vjasna v Bělorusku přes 800 politických vězňů a sama čelí pronásledování. Velmi špatná situace je ale také v Rusku (jak uvádí organizace Memorial), jehož režim je hlavním donorem a podporovatelem represivního režimu běloruského diktátora Lukašenka. Zatímco počty politických vězňů každým dnem stoupají, ti, kteří stojí za jejich pronásledováním a kteří autoritářské režimy financují, i nadále využívají evropské demokratické země pro osobní obohacení. Je nezbytné, aby Evropské země podnikly rázné kroky proti těmto osobám z řad vrcholných běloruských a ruských politiků a oligarchů.

Podpořte s námi symbolicky politické vězně v Bělorusku a Rusku. Ve středu 17. listopadu vytvoříme lidský řetěz z Železné ulice od Staroměstského náměstí k Václavskému náměstí. Pojďme zviditelnit tyto „neviditelné“ nevinné lidi, kteří trpí ve věznicích kvůli svým politickým názorům, občanským poklidným projevům či náboženství. Ukažme, že na každém z těchto osudů záleží. Každý z nás bude držet fotografii či jméno některého z politických vězňů.

Můžete tedy plynule přejít z jedné akce na druhou. V ústí Železné ulice budeme rozdávat listy se jmény a fotografiemi Běloruských politických vězňů, se kterými se můžete hned na místě zapojit do řetězu.
Během akce zveřejníme výzvu Evropské unii a dalším evropským státům, aby na podporu politických vězňů podnikaly konkrétní kroky:
• Zasadili se o posílení kapacit pro sledování podezřelých finančních toků z těchto zemí.
• Posílili rozkrývání majetkových struktur nejbližších osob z pracovního i soukromého okolí režimů A. Lukašenka a V. Putina.
• Přijali mechanismus, který bude důsledně a efektivně postihovat tyto hlavní viníky porušování lidských práv v jejich zemích, Bělorusku a Rusku.
—————————————————————————————
Sametový Můstek do Evropy
Čas:
15:00
Místo: spodní část Václavského náměstí
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1014575352440795
Organizátor: Pulse of Europe
Od 15:00 hodin se na spodní části Václavského náměstí uskuteční debata nové politické generace o budoucnosti Česka v EU. Debaty se zúčastní senátor Marek Hilšer (nez.), europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti), rektorka Danuše Nerudová a poslanec Martin Exner (STAN).
17. listopad je svátkem svobody a demokracie – hodnot, které nejsou pouze revoluční, ale i evropské. Ostatně Václav Havel označil právě tyto „evropské hodnoty“ za „velkolepé“. Pojďme svobodu a demokracii uchovat a rozvinout v rámci silné a spojené Evropské unie! Navazujeme na nejlepší tradice 17. listopadu a stejně jako v roce 1989 nechceme jen vzpomínat na minulost, ale hlavně řešit budoucnost. Smyslem naší akce je ukázat, že demokratická a svobodná budoucnost Česka má smysl pouze ve spojené Evropě.
—————————————————————————————

Koncert pro budoucnost 2021
Čas: 16:30
Místo: horní část Václavského náměstí
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/4558866150870897
Organizátor: Nerudný fest

Možná vám může připadat, že se v posledních letech stát vzdaluje lidem a občanské společnosti nikdo nenaslouchá. Není to ale pravda. O tom, kam jako společnost budeme směřovat, rozhodujeme všichni. Jsme si rovni a na každém z nás záleží. Budoucnost jsme my!
Na Koncertu pro budoucnost od 16:30 vystoupí například Glen Hansard, Jana Kirschner, James Harries, Iva Bittová, Aneta Langerová, Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, Michal Hrůza, Vypsaná fixa, Už jsme doma, Thom Artway, Zrní a další.
—————————————————————————————
Projekce Komunisté OFF – 32 let od OF k OFF 
Čas: 17:00 – 22:00
Místo: Jungmannovo náměstí 1, Praha 1 (budova na konci Národní třídy)
Organizátor: Pavel Šťastný a Robin Suchánek, Plechárna Design Factory
Projekce Komunisté OFF reaguje na aktuální výsledek letošních voleb, díky kterému se poprvé po 32 letech od Sametové revoluce nedostala Komunistická strana do Parlamentu České republiky. Je to završení určité historické etapy, o kterém všichni snili. Pavel Šťastný, autor loga OF, již měsíc před volbami namaloval obraz OFF s rudou hvězdou místo úsměvu v O, a tím tento výsledek předpověděl. Animované verze log od OF k OFF promítané na budovu uzavírající Národní třídu tak symbolicky také uzavřou 32 let s komunisty ve vládě. Projekce je veřejná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články