Je třeba uvažovat o Zemanově svéprávnosti, říká Kalousek

Eric Drooker

Opoziční ODS dnes neprosadila návrh, aby se Sněmovna zabývala výrokem Miloše Zemana o použití zbraně v souvislosti s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Rozhodnutí poslanců zejména z řad KSČM, kteří pro návrh nehlasovali, nepotěšilo předsedu TOP 09, Miroslava Kalouska. Ten ve svém příspěvku zmínil potřebu na nebezpečné výroky hlavy státu reagovat a nechovat se, jako by se nic nestalo.

Prezident se nekontroluje, tvrdí Kalousek

Exministr financí ve svém vystoupení vysvětlil,  jaká rizika podle něj skýtá Zemanova rétorika. „Tady nejde o to, aby Sněmovna řekla panu prezidentovi – to se nedělá. A věřila, že on to dělat přestane. Všichni víme, že on se nehorázných výroků nepřestane dopouštět,“ myslí si Kalousek. „Jde ale o to, že pan prezident se zjevně nekontroluje. A je to bohužel on sám, kdo vyvolává seriózní úvahy o jeho vlastní svéprávnosti. Schopnost prezidenta republiky kontrolovat se a míra jeho svéprávnosti je příliš vážným rizikem pro ústavní systém v České republice na to, aby se tím Sněmovna nezabývala,“ varoval předseda TOP 09.

Michal Horáček (ČTK)

Sněmovna měla přimět Zemana k omluvě

Návrh podpořilo 75 ze 168 přítomných poslanců včetně některých zástupců sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců. Proti bylo 59 poslanců. Politici už v úterý prezidentův pondělní výrok o tom, že nedemokratickou cestou, jak se zbavit premiéra, je zbraň kalašnikov, vesměs odsoudili.

Návrh na zařazení bodu na schůzi Sněmovny přednesla Miroslava Němcová s poukazem na to, že Zeman podle ní porušil slib, když prý výroky dokládá, že nejedná v zájmu všeho lidu. V souvislosti s ústavním článkem o sdílených pravomocích prezidenta a premiéra Němcová soudí, že bez jejich spolupráce je ohroženo fungování země i princip parlamentní republiky.

Eric Drooker

Sněmovna měla podle návrhu usnesení Němcové uvést, že Zemanovy výroky na Sobotkovu adresu ostře odmítá a že směřují proti demokratickému řádu. Měla prezidenta požádat, aby se Sobotkovi omluvil.

Němcové návrh na zařazení bodu podpořili v debatě poslanci opoziční TOP 09. „Pan prezident už přestřelil všechny možné hranice,“ řekl předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát. Nikdo podle něho neví, který „magor“ vezme Zemanovy výroky doslova.

Jandák chtěl vézt kolegy do blázince

Proti návrhu ODS vystoupil v debatě Vítězslav Jandák (ČSSD), když žádal, aby byli někteří poslanci „urychleně odvezeni do Bohnic“. Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že nepokládá za možné navrhovaný bod zařadit na program schůze vzhledem k tomu, jak se podle něho ODS a TOP 09 stavěly k internetovým výzvám „zabijte si svého komunistu“.

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka  (ČTK)

Pozornost vzbudil Zeman na pondělním setkání s občany v jihomoravském Tišnově, když se ho jedna studentka zeptala, jakým způsobem mohou lidé dosáhnout odstoupení premiéra. Zeman na to odpověděl: „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta – a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta – a ta se jmenuje kalašnikov.“ Premiér označil tato slova za hloupá a zbytečná.

Hned v úvodu jednání Sněmovna uctila minutou ticha na návrh ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) oběti holokaustu. Na dnešek připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]