Jak se nezbláznit z nabídky duchovna? O tom je nová kniha Jana Jandourka

()

Na e-shopu FORUM nyní najdete novou knihu našeho autora, komentátora Jana Jandourka. Jmenuje se Něco je nad námi – a my jsme pořád dole a objednávat můžete právě teď na tomto odkazu.

Lidé hodlající se vydat na cestu duchovna, spirituality, Absolutna, Boha, Poznání, Osvícení, nebo jak by se všechny ty položky daly vyjmenovat, jsou na tom dost podobně. Pryč z nehostinného místa, „údolí smrti“, existenciální krize, trablů, depky, stavu bez spásy. Takhle je to s hledáním spirituality. Víme přesně, odkud chceme vypadnout, ale netušíme, kam vlastně chceme dopadnout.

Vyberte si knihu na e-shopu FORUM

Výhodou „spirituálního“ pohledu na svět, od různých new age představ až po velká a řádně proorganizovaná náboženství, je, že poskytují jakousi odpověď na jednu základní úzkost člověka, kterou je strach ze smrti. Ať už jde o osobní pokračování života v nějaké verzi ráje, nebo splynutí s kosmem či božstvím, tak smrt „ztrácí svůj osten“, jak to píše svatý Pavel. Nevýhodou je, že se jedinec stává velmi často kolečkem v soukolí náboženských institucí, které na něj mají požadavky, jimž nechce vyhovět. Ne že by nebyl ochotný se podřídit něčemu, co pozná jako pravdivé, ale on si prostě myslí, že to pravda není, nebo „ne tak doslova“.

Kniha Něco je nad námi – a my jsme pořád dole je malý průvodce snažící se ukázat, co si o hledání jistot a uznání nejistot myslí sociologové, psychologové, duchovní myslitelé, a nakonec i sami dnešní lidé.

Jan Jandourek, sociolog a publicista, je mj. autorem knih Úvod do sociologie, Průvodce šílené socioložky po vlastním osudu a spoluautorem knižního rozhovoru s Tomášem Halíkem Ptal jsem se cest. Na e-shopu FORUM můžete zakoupit i jeho knihu Poslední film Zuzany Bergové.