Je váš internet rychlý tak, jak má být? Nová služba to změří a pomůže i při reklamaci

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v pátek spustil nový nástroj na měření rychlosti připojení k internetu. Služba dokáže připojení nejen prověřit, ale nabízí i takzvané certifikované měření. To lze podle ČTÚ využít například v případě, kdy lidé při testování zjistí, že jejich internet je pomalejší, než slibuje firma, u níž za „surfování na síti“ platí. Vše je navíc k dispozici zcela zdarma.

„Nový nástroj NetTest Český telekomunikační úřad přímo provozuje. Spuštění v blízké době doprovodí informační kampaň pro veřejnost, která bude vyzývat spotřebitele, aby dbali o svá práva v oblasti služeb přístupu k internetu – měli povědomí o povinnostech poskytovatelů, měřili a kontrolovali si smluvně deklarovanou rychlost a případně nevyhovující kvalitu služby reklamovali,“ informovala mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Nástroj měří rychlost stahování (download), odesílání (upload) a také dobu odezvy (ping). Na konci testu uživateli nejen vše ukáže v číselných hodnotách, ale pro větší názornost také u všech tří vyjmenovaných parametrů barevně podobně jako na semaforu. „Výhodou nástroje NetTest je možnost tzv. certifikovaného měření, které plně automaticky provede celý proces s výsledkem v podobě PDF dokumentu, který můžete použít pro případnou reklamaci u poskytovatele služby,“ zdůraznila Meravá.

„Domníváme se, že právě certifikované měření významně usnadní běžným uživatelům případnou reklamaci, protože odpadnou starosti s tím, jak výsledek uložit a mít tak pro poskytovatele služby potřebný doklad,“ uvedla Hana Továrková, předsedkyně Rady ČTÚ. Úřad zároveň přidal několik rad, jak připojení správně měřit, aby konečný výsledek nebyl nijak zkreslený.

„Dejte si pozor, aby na pozadí neběžela žádná další aplikace vyu­žívající připojení a aby byl po dobu měření k internetu připojen pouze váš počítač, a to pomocí kabelu, ni­koliv prostřednictvím wifi (bezdrátové sítě). Dále byste měli mít nejnovější aktuali­zovanou verzi operačního systému a webového prohlížeče. Mějte na paměti, že nejen výkon vašeho počítače, ale i operační systém má zásadní vliv na naměřené hodnoty skutečné rychlosti,“ zmínila mluvčí ČTÚ.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]