Je velmi pravděpodobné, že Fiala bude premiér, připustil ministr Havlíček

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO)  (ČTK)

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) | FOTO: ČTK

Hnutí ANO Andreje Babiše připouští lídra vítězné koalice SPOLU Petra Fialu (ODS) jako nového premiéra. „Je to velmi pravděpodobné,“ odpověděl dvojnásobný ministr Karel Havlíček (za ANO) v povolebním speciálu Českého rozhlasu na otázku, zda bude Petr Fiala předsedou vlády.

„Je třeba umět vyhrávat, ale třeba umět i prohrávat. A musíme objektivně říct, že jsme nevyhráli. A věc druhá je samozřejmě, proti komu jsme hráli, protože když se na to podíváme z úhlu pohledu stran, tak ANO je číslem jedna. Máme dvojnásobný počet mandátů, než má druhý na pásce ODS,“ nechal se slyšet vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Týdeník FORUM (archiv)

O tom, kdo by měl být příštím českým premiérem, má jasno také zástupce koalice SPOLU, místopředseda ODS Martin Kupka. „Je jasné, kdo bude premiérem. Karty rozdali voliči. Nebyl to pan prezident. Karty jsou rozdány poměrně jednoznačně. A navíc jak koalice SPOLU, tak koalice pěti stran obecně postupují v zájmu změny, pro kterou dostaly od lidí mandát tak, aby to byl postoj jasný, srozumitelný a aby také co nejrychleji vedl ke změně,“ řekl Kupka.

Nezpochybňuje to ani místopředseda SPD Radim Fiala. Jasným důkazem je podle jeho slov memorandum stran obou koalic. „Věřím, že oni jsou nabití energií vládnout. Existuje ale jakási teoretická šance. Bude záležet na panu prezidentovi. Je to jeho ústavní právo, koho pověří. Pokud by i pověřil Andreje Babiše tak, jak deklaroval před volbami, tak Babiš se pokusí sestavit nějakou vládu. Ale i politická realita je taková, že obě dvě koalice asi budou dělat všechno pro to, aby vládly,“ hodnotil výsledek hlasování a možné povolební konstelace zástupce SPD v povolebním speciálu Českého rozhlasu.

Parlamentní volby vyhrála po sečtení hlasů těsně koalice SPOLU před dosud vládnoucím hnutím premiéra Andreje Babiše. Třetí skončila koalice Pirátů a Starostů, čtvrté s těsně jednociferným ziskem hnutí SPD Tomia Okamury. Z dolní komory parlamentu tak vypadli komunisté i sociální demokraté, těsně do sněmovny nepronikla Přísaha Roberta Šlachty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com