Je znepokojivé, že policie ignoruje cestu Babiše ml. na Krym. Premiér nesmí vyšetřovatele ovlivňovat, říká Adamová

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Andrej Babiš mladší v rozhovoru pro server iRozhlas znovu potvrdil, že z Česka odjel nedobrovolně, kvůli svému otci, premiérovi Andreji Babišovi. Ten se tak pokusil svého syna umlčet, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. „Policie se nesmí nechat premiérem ovlivňovat a nezávislé vyšetření je zásadní,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Andrej Babiš mladší v otevřeném rozhovoru upozornil na několik závažných bodů, které kauza Čapí hnízdo naskýtá. Zejména poukázal na své odvlečení na Krym a také na vyšetřování, během kterého mohlo dojít k policejnímu protežování jeho otce, předsedy vlády Andreje Babiše.

„K české policii jsem ztratil důvěru, (…) dovolila mému otci přijet do Švýcarska, aby mě umlčel. Vůbec nebrala ohled na to, že jde o přímou snahu ovlivnit svědka,“ vysvětlil Andrej Babiš mladší.

()

Zatímco premiérovi marketingoví poradci se snaží tuto problematickou, nedovysvětlenou a neprošetřenou kauzu překrýt jinými mediálními výstupy, části opozičních poslanců se jeho role v kauze Čapí hnízdo a dotačních podvodů hrubě nelíbí.

„Syn Andreje Babiše znovu potvrzuje verzi, kterou opakoval novinářům poprvé už v roce 2018, a premiér to před celým národem označil za bludy psychicky nemocného člověka. Dopis policii o tom, že ho jeho otec unesl, přitom napsal ještě dříve. Je velmi znepokojivé, že ač Babiš mladší zjevně už roky tvrdí stále to samé, tak policie okolnosti jeho cesty na Krym stále ignoruje,“ myslí si předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Jak uvedla pro FORUM 24, jedná se o závažná obvinění. „Jedná se o únos premiérova syna, navíc v době, kdy byl Krym uprostřed válečného konfliktu! To jsou všechno tak závažná obvinění, že by nezávislost tohoto vyšetřování na vlivu vlády měla mít absolutní prioritu. Premiér se k tomu čelem evidentně nepostaví, protože to není k jeho prospěchu, ale policie se nesmí nechat vlivem premiéra ovlivňovat a nezávislé vyšetření je zásadní,“ dodala.

Podobného názoru je i pirátský poslanec František Navrkal. „Nemám vhled do dění kolem AB mladšího, ale to, že je jeho otec dotační podvodník, to vím už dlouho. Trestně stíhaný premiér by se k tomu měl postavit tak, že odejde z politiky, vrátí protiprávně získané dotace a zaplatí kompenzace za škody, které svým protiprávním jednáním způsobil,“ reagoval poslanec na to, jak by se ke kauze měl premiér postavit.

Řádné prošetření požaduje i jeho stranický kolega František Kopřiva. „Důvěřuji orgánům činným v trestním řízení. Tlak členů vlády na tyto orgány stejně jako třeba na kontrolní orgány EU, který dlouhodobě pozorujeme, je nepřípustný. O vině či nevině v kauze Čapí hnízdo rozhodne soud. A věřím, že o osudu této skandály opředené vlády rozhodnou volby do poslanecké sněmovny,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš se k dotazům na syna a jeho zapojení do kauzy Čapí hnízdo nevyjadřuje. Po minulém rozhovoru s Babišem mladším pro server neovlivni.cz pouze konstatoval, že jde o „mafiánský server“. Jeho syn pak odpověděl: „‚Mafiánský server‘, říká? Nevím, kdo se chová jako mafián, upřímně.“

K aktuálnímu rozhovoru přistoupil Andrej Babiš mladší dva měsíce poté, co policie odložila vyšetřování toho, za jakých okolností se ocitl v zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]