Střelba na karikaturistu v Kodani: Tři mrtví, pachatel zabit

Eric Drooker

V sobotu odpoledne došlo v Kodani ke střelbě na dvou místech. Dánská policie v sobotu odpoledne informovala, že došlo ke střelbě během debaty za svobodu projevu. Debata se konala v umělecké kavárně Krudttoenden na severu Kodaně při pořádání akce s názvem „Umění, rouhačství a svoboda slova“. Tři lidé byli zraněni a jeden je mrtvý. Obětí je asi čtyřicetiletý muž, jehož totožnost není zatím známá. Na akci byl také francouzský velvyslanec a kontroverzní švédský umělec Lars Vilks. Byla tam přítomna také aktivistka ukrajinského hnutí FEMEN Inna Ševčenková, která žije v politickém azylu ve Francii. Střílelo se také u kodaňské synagogy. Útočník tam zasáhl jednoho mladého žida do hlavy a dva policisty do ruky a do nohy Pravděpodobný pachatel byl nad ránem při přestřelce s bezpečnostními složkami zabit.

Pachatel podle policistů jednal nejspíš osamoceně, žádné další komplice prý neměl. Je pravděpodobné, že je pachatelem obou útoků.

V oknech kavárny bylo vidět nejméně třicet děr po výstřelech. Dánská agentura Danish Ritzau uvedla, že při střelbě utrpěli zranění tři zasahující policisté. Podle jiných zdrojů vynesli dva lidi na nosítkách a jeden z nich byl policista. Zprávu o mrtvém přinesla agentura Reuters. „Slyšel jsme střelbu z automatických zbraní a křik. Policie střelbu opětovala a já jsem se schoval za bar. Nemohl jsem tomu věřit, bylo to jako ve filmu,“ řekl TV2 účastník akce Niels Ivar Larsen.

Zatím se neví, zda oba incidenty spolu souvisely.

Švédský umělec Lars Vilks byl známý tím, že v roce 2007 publikoval karikaturu proroka Mohameda zpodobeného jako psa. Po otištění karikatury mu začali vyhrožovat islámští extremisté. Od té doby je pod policejním dozorem. Vilks se stal terčem útoku už dříve. V květnu 2010 mu útočníci do jeho domu v Hoganasu hodili zápalnou lahev. Policie následně zatkla dva podezřelé, mladé muže původem z Kosova. Z jedné jeho výstavy organizátoři autorovy karikatury z obavy o bezpečnost odstranili.

Útok na Vilkse plánovala už v roce 2009 americká občanka a konvertitka k islámu Colleen LaRoseová, která si říkala JihadJane. Zavraždění Vilkse s ní chystalo údajně sedm muslimů, kteří byli tehdy zatčeni v Irsku. Policisté tuto skupinu sledovali několik měsíců. Byli to čtyři muži a dvě ženy (dva Alžířané, dva Libyjci, Palestinec, Chorvat a americká manželka jednoho z Alžířanů).

Francouzský velvyslanec Francois Zimeray, který se akce v Kodani také účastnil, napsal hned po incidentu na svůj účet na Twitteru, že je v pořádku.  Dánská policie nejdřív pátrala po dvojici podezřelých, ale večer oznámila, že pachatel byl pravděpodobně jenom jeden.

Policie v noci zahájila rozsáhlou policejní akci na dopadení pachatele. Brzo ráno policisté ve čtvrti Nörrebro na severozápadě města zastřelili muže, který předtím začal střílet na příslušníky bezpečnostních sil.

„Policie sledovala jistou adresu ve čtvrti Nörrebro. V jednom okamžiku tam přišel člověk, který mohl být pro policii zajímavý v souvislosti s vyšetřováním. Policisté ho oslovili, on na ně začal střílet a byl zabit. Žádní příslušníci policie nebyli zasaženi,“ prohlásily bezpečnostní složky. Čtvrť Nörrebro přiléhá k centru Kodaně skoro třetinu obyvatel tu tvoří přistěhovalci jejich potomci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]