Jeden respirátor za 777 Kč. Proč policie odložila případ předražených nákupů ministerstva a co bude dál?

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Stát kupoval na jaře během nouzového stavu respirátory v ceně 777 korun za kus. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to přiznal poté, co Nejvyšší kontrolní úřad letos na jaře zařadil do své analýzy loňské nákupy předražených ochranných pomůcek. Více než pětimilionová škoda, která státu takto vznikla, však policejní vyšetřovatele netrápí. Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu případ odložili, prý protože nákupy byly zcela v pořádku. Je tohle konec jedné vládní covidové kapitoly?

„Ujali jsme se toho až ve chvíli, kdy bylo evidentní, že ministerstvo zdravotnictví ani jiná složka státu to není schopná sama zvládnout,“ bránil se ministr vnitra Jan Hamáček, když NKÚ zveřejnil výstupy z analýzy, která poukazovala na zásadní vládní pochybení. ​​„Šlo o globální nedostatek ochranných pomůcek. Snažili jsme se je za každou cenu získat pro naše zdravotníky. Situace byla komplikovaná,“ obhajoval se spolu s ním ministr Adam Vojtěch.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Podle úřadu nepostupoval stát v souladu s finančními pravidly. Respirátory běžně stojí pár desítek korun; loni zjara nakoupil stát devět tisíc respirátorů za 777 korun za kus. „Vyšetřovatelé v minulých týdnech vydali usnesení o odložení věci ve věci nákupů osobních ochranných pomůcek a zdravotnických prostředků ministerstvem zdravotnictví v souvislosti s šířením onemocnění covid-19 v době nouzového stavu,“ uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Stát podle policie neutrpěl škody

Policisté konstatovali, že stát neutrpěl při pořizování zdravotnických pomůcek žádnou škodu a že s ohledem na ochranu života a zdraví tehdy neexistovaly výhodnější alternativy. „Závěry vyšetřování ukazují, že opozice na mě a na ministerstvo útočila neprávem,“ konstatoval Vojtěch pro deník Právo.

Drahé byly podle něj jen první nákupy, v době, kdy se vláda na pandemii nepřipravila. Hamáček také odmítá, že by předmětem nákupu byly respirátory z Číny. „První zakázku jsme vypsali na 50 tisíc respirátorů. Tato firma nám skutečně respirátory nabídla a byla je schopná dodat do druhého dne, nikoliv za čtrnáct dní. Bylo jich jen 9090 kusů,“ dodal Vojtěch.

Rozpětí cen respirátorů podle resortů, které je kupovaly

FFP2
vnitro 47–319 Kč/kus
zdravotnictví 41–777 Kč/kus

FFP3
vnitro 60–422 Kč/kus
zdravotnictví 98–424 Kč/kus

Zdroj: NKÚ

Ministerstvo vnitra a zdravotnictví za období od 1. ledna do 31. srpna 2020 zaplatilo za pomůcky a materiál podle Národního kontrolního úřadu (NKÚ) celkem 8,5 miliardy korun.

Situace rozhořčila i některé opoziční politiky, kteří požadovali řádné prošetření kauzy. Případ se dostal k Městskému státnímu zastupitelství v Praze v loňském dubnu poté, co předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podal trestní oznámení, které informovalo o tom, že v některých případech zdravotnický materiál bývá nezvykle za vyšší ceny.

Nebyly výhodnější alternativy?

„Skandální je, že polovina respirátorů FFP2, které nakupovalo ministerstvo zdravotnictví, nevyhověla. Nebyla odpovídající kvality, to je vlastně ohrožování zdraví lidí. Nedělalo se to včas, kdy mohlo, říkalo se, že pomůcek je dost. Vzpomeňme si, jak se tu kupovaly čínské zásoby, říkalo se, že jenom Čína nám pomůže – přitom nabízeli čeští výrobci, ale na to stát dlouho nereagoval,“ připomněl předseda ODS Petr Fiala.

Eric Drooker

Pirátský poslanec Jakub Michálek se v polovině července dokonce pokusil svolat vyšetřovací komisi k této věci. „Několikrát jsme to ale odkládali, protože nás o to prosila vláda. Bylo potřeba se soustředit na horšící se situaci,“ vysvětlil Michálek. Nakonec však návrh neprosadil, protože na hlasování nepřišlo dostatek poslanců.

A tak vyřešení případu zůstalo na orgánech činných v trestním řízení. Policie nyní celou kauzu uzavřela i proto, že stát podle nich neutrpěl škodu. Navíc podle vyšetřovatelů neexistovaly výhodnější alternativy.

Rozhodnutí policie se nezamlouvá ani europoslanci Tomáši Zdechovskému. „Policie odložila vyšetřování zakázek resortu zdravotnictví z období nouzového stavu. Stát podle ní neutrpěl žádnou škodu a neexistovaly prý výhodnější alternativy. To si, policie, z nás děláte legraci? Chcete je zaslat?“ vzkázal prostřednictvím twitteru s tím, že plánuje policii důkazy o výhodnějších alternativách dodat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články