Jeden z teroristů přišel jako uprchlík z Řecka a měl syrský pas

Uprchlíci na ostrově Lesbos, Řecko (Jan Šibík)

Uprchlíci na ostrově Lesbos, Řecko | FOTO: Jan Šibík

Francouzská policie již zná jména některých atentátníků z pařížských útoků.

Jeden z teroristů, který se odpálil v pátek u stadionu Stade de France, měl u sebe syrský pas s rokem narození 1990. Z razítka v dokumentu vyplývá, že do Evropy přišel zhruba přes měsícem s uprchlickou vlnou přes Řecko. Podle zástupce řeckého ministerstva dorazil na ostrov Leros s ostatními běženci 3. října. Uvedla to agentura Reuters. Pas našli policisté u jeho těla roztrhaného výbušninami.

Podle náměstka řeckého ministerstva vnitra Nikose Toskase držitel nalezeného pasu prošel přes ostrov Leros 3. října, kde byl identifikován na základě pravidel EU, jak bylo dohodnuto na evropském summitu o otázce uprchlíků. „Nevíme, zda byl pas kontrolován v jiných zemích, kterými držitel pasu pravděpodobně prošel,“ uvedl Toskas.

Eric Drooker

Francie nyní zjišťuje, přes které země se muž pohyboval. Deník The Guardian však upozorňuje na to, že syrský pas může být jen zástěrkou pro muže s jinou identitou. Syrské pasy se po vstřícném gestu německé kancléřky staly propustkou a žádanou komoditou na černém trhu.

Na stadionu byl nalezen podle serveru Libération také pas egyptský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner