Jedenáct důvodů, proč je elektronická evidence tržeb škodlivá

Eric Drooker

Pod heslem „Stroje mají sloužit lidstvu. Nesmí to být naopak!“ shrnují webové stránky Stop EET jedenáct argumentů proti zavedení elektronické evidence tržeb. Přínosnou ji naopak neshledávají v žádném ohledu. Stránky Stop EET, jejichž autorem je projektový manažer softwarové firmy Boleslav Buzek, deklarují, že jsou nepolitické, nejsou proti nikomu namířeny a nemají šířit nenávist ani špatnou náladu. Jejich cílem je „lehkou a zábavnou formou upozornit na nesmysl zavedení balkánského populistického experimentu do českého prostředí“.

Zápory EET

■ Až hodina života denně: čas strávený vykazováním pro stát se živnostníkovi nebo firmě zvýší v průměru ze 400 hodin asi na 700 (jedna z největších časových zátěží na světě). Navíc časové břemeno spojené s EET nelze přenést např. na účetní firmu živnostníka.

■ Časté internetové blackouty, přetížení internetové sítě. Nemusí pak fungovat důležitější věci, např. internetové bankovnictví, e-mailová pošta,…

■ Velmi dlouhé časové odezvy. Pokud toto nebude vhodně naprogramováno, budou se tvořit fronty. Příklad z minulosti: registr vozidel. Příklad ze současnosti: čekání 5 minut na ostravskou SMS jízdenku

Ukončení podnikání starších lidí nebo lidí s problémem něco „ťukat“ do tabletu (např. se špatným zrakem nebo jinak handicapovaní)

Snížení konkurenceschopnosti firem. Čas pro inovace se bude muset vynakládat na EET. Dále snížení výkonnosti a v konečném důsledku i snížení platby daní.

Malebné vesnické hospůdky se změní v uzavřené soukromé kluby!

■ Začínající živnostníci mají prvních 5 let nejtěžších, kdy jim téměř nezbývá žádný volný čas. EET je ještě více odloučí od jejich rodin nebo hobby.

■ Softwarové firmy se budou muset zbytečně zabývat vykazováním pro stát místo evoluční modernizace informačních systémů. Firmy v mezinárodním konkurenčním prostředí potřebují rychlé ekonomické informace a zlepšování firemních procesů.

Několik tisíc dalších státních úředníků, placených z daní všech. Z toho část umístěných někde v Pardubickém serverovém „bunkru“. Kdo zajistí, že jeden z nich nezneužije data?

Růst napětí mezi lidmi a státním aparátem. Úbytek zdravého patriotismu, kteří Češi dosud mají.

Dopad na životní prostředí. Více železa, plastů, baterií, spotřeby energie…

A klady?

Žádné. Zdánlivě větší výběr daní (pro představu asi jeden transportér Pandur) od několika nepoctivých trhovců zdaleka nepokryje ztráty uvedené výše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner