Jedenáctiletého chlapce na dialýze zachránila jeho učitelka. Darovala mu ledvinu

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Těžká nemoc dítěte je pro každou rodinu velmi smutnou zprávou. Rovněž se jedná o moment, kdy se ukáže, jak silní dokáží být rodiče, jejichž milovaný potomek trpí. O případu, který skončil překvapivým, ale dobrým koncem, informuje The Daily Mirror.

Když bylo Gavinovi Sextonovi osm let, lékaři mu diagnostikovali Wilmův nádor ve třetím stádiu. Jedná se formu rakoviny ledvin u dětí. Od toho osudného dne musel být malý chlapec pod dohledem lékařů a podstupoval léčbu.

“Prodělal operaci, při níž mu byl nádor odstraněn spolu s levou ledvinou. Pak podstoupil chemoterapii a radioterapii,” řekla britskému deníku matka Robyn. Po ní se však ukázalo, že se rakovina dostala i do Gavinových plic. Následovala tedy další léčba.

Když už se zdálo, že je hoch z nejhoršího venku, rakovina se vrátila. “Znovu ji objevili v blízkosti ledviny. Lékaři nám řekli, že bude potřebovat náročnou radioterapii, která nakonec tu ledvinu zničí,” vzpomíná paní Sextonová.

Eric Drooker

Zdálo se, že je rakovina konečně vyléčena, ale po třech měsících skutečně ledvina selhala. Bylo jasné, že Gavin musí podstoupit transplantaci. Ta však nebyla možná, aniž by měl za sebou dva roky bez rakoviny. 

Došlo tedy na nepříjemnou každodenní dialýzu. Každý večer před spaním musel být chlapec připojen na přístroj, který mu dlouhých deset hodin čistil krev. Po dvou letech mohli Sextonovi konečně Gavina nechat zapsat na seznam pro transplantaci.

“Problém je v tom, že čekání na nový orgán může někdy trvat i roky,” vysvětlila Robyn, která i se svým manželem podstoupila testy. Ty však ukázaly, že rizika spojená s transplantací jejich orgánu by byla vysoká. Proto se rodiče rozhodli obeslat mailem celou rodinu a doufali, že by se mohl najít vhodný dárce. Za pár týdnů se ozvala Ann Chiuminová, které byla zpráva přeposlána. Ukázalo se, že se jedná o učitelku z Gavinovy školy, která chce pomoci a darovat ledvinu. 

Operaci však narušila pandemie koronaviru. Ann, kterou v jejím odhodlání podporovala i rodina, si však dárcovství nerozmyslela. Na konci února 2021 tak mohlo dojít k transplantaci. Po nekonečných třech letech na dialýze tak Gavin dostal novou ledvinu.

“Stále platila omezení týkající se koronaviru, ale manžel a já jsme směli být s Gavinem, když se probudil. Druhý den jsem pak měla to štěstí, že jsem mohla vidět i Ann,” vzpomíná Robin. “Řekla jsem jí, že je anděl,” dodává.

O několik dní později se Ann setkala i s Gavinem. “Bylo krásné vidět je pohromadě. Od té doby se několikrát viděli a budují si opravdu milý vztah. Vím, že z nich budou přátelé na celý život,” věří Sextonová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články