Jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov vyžaduje generální opravu. V tom je ovšem kamen úrazu. Vidina nákladného „oživování“ právě tohoto mazutem poháněného vraku s osmi kotly představuje pro armádu sužovanou finančními těžkostmi značné dilema.
Osm měsíců od nehody, při níž se u Rosljakova potopil suchý dok PD 50, ruská média přesto přinesla zprávu o plánu námořnictva na dokončení renovace a modernizace Kuzněcova. Ruská Spojená loďařská korporace (USC) ujišťuje, že už za tím účelem „navyšuje kapacitu doků“ a na opravu, která má začít v roce 2020, se připravuje. I tak ale USC připouští, že se začátek prací možná odloží. Loď by se ale i přesto měla vrátit do služby v roce 2021.
Příprava náhradního doku, který by byl schopný pojmout Kuzněcova, není právě jednoduchá. Základem pro něj se má stát dvojitý, 200 m dlouhý suchý dok, původně určený pro dvě lodě vedle sebe. Loděnice z něj chtějí vytvořit jeden velký dok tím, že odstraní přepážku. Ani tak ale není jisté, že se do nich podaří 305 metrů (u čáry ponoru 270 m) dlouhého Kuzněcova vměstnat. „I tak budou muset dok prodloužit a osadit novou, na míru zhotovenou vstupní částí,“ upozorňuje Americký námořní institut (USNI), jehož pozornosti se Admirál Kuzněcov se svými anabázemi dlouhodobě těší.
[ctete postid=“257894″ title=“Americká armáda nasadila v Afghánistánu kapesní drony“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/dron-2-385×230.png“ excerpt=“Vypadá jako hračka, ale může pomoci vyhrát skutečnou bitvu. Miniaturní vrtulník Black “ permalink=“https://forum24.cz/americka-armada-nasadila-v-afghanistanu-kapesni-drony/“]257894[/ctete]
Ruské námořníky ani loďaře nicméně optimismus neopouští, státní banka už úpravu doku zafinancovala a práce na něm se v červenci naplno rozběhly. Již citovaný námořní institut ale zůstává skeptický. „Jsou-li minulé výkony ukazatelem i budoucích výsledků, pak lze o dodržení časového harmonogramu modernizace Kuzněcova s úspěchem pochybovat,“ sýčkuje USNI.
Úvodní foto: Christopher Michel