Jedině Rusko hájí ty správné hodnoty, říká vicepremiér Černyšenko

Dmitrij Černyšev patří mezi Putinovy příznivce. Je zařazen i na sankční seznam EU. (Kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0)

Dmitrij Černyšev patří mezi Putinovy příznivce. Je zařazen i na sankční seznam EU. | FOTO: Kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0

To, že Rusům přímo strašlivě vadí vyloučení z takřka všech sportovních svazů, se přímo krystalicky ukázalo na zvláštní konferenci věnované aktuální pozici ruského sportu, která se uskutečnila v Moskvě. Rusové, kteří přímo programově spojovali sport s politikou, si nyní stěžují, že byl sport kvůli jejich agresi vůči Ukrajině zpolitizován. 

„Mezinárodní sport se stal mocným nástrojem politického boje, byly porušeny všechny základní principy a ideály olympismu, byla porušována pravidla olympijské charty i těmi, kdo ji nesepsali. Humanitární poslání sportu je ničeno, takže je velmi důležité zůstat spolu. Rusko má při zachování těchto hodnot sehrát zvláštní roli. Chci poděkovat sportovcům, že si přes všechen tlak udrželi vlastenecké postavení. Pozice Ruska zůstává neotřesitelná – sport by měl být mimo politiku,“ řekl ruský vicepremiér Dmitrij Černyšenko. Podle něj je to právě Rusko, které důsledně hájí základní sportovní hodnoty včetně olympijské charty.

Eric Drooker

Ruští i běloruští sportovci se ocitají v izolaci a nejsou na žádné mezinárodní akci vítáni. Zpočátku sice Mezinárodní olympijský výbor doporučil, aby ruští sportovci závodili pod neutrální vlajkou, ale pak přitvrdil a vyzval k jejich úplnému vyloučení, které se týká i Bělorusů, jejichž prezident Alexandr Lukašenko patří k oddaným Putinovým spojencům a podporuje jej i ve válečném tažení proti Ukrajině.

„Sankční politika na nás má vliv, ale má také léčivý účinek. Vytvořili jsme nové hnutí „Jsme spolu. Sport,“ prohlásil Černyšenko. Podpořit ruské sportovce, aby se necítili ošizeni o mezinárodní soutěže, má také plán ministerstva sportu, který přiblížil ministr Oleg Matycin. Podle něj byl pro zvýšení motivace schválen také odznak „Šampion Ruska“ pro ty sportovce, kteří vyhrávají ruské soutěže. Lze však oprávněně pochybovat, že jakákoliv ruská organizace dokáže sportovcům plnohodnotně nahradit špičkovou mezinárodní konkurenci.

(Týdeník FORUM)

O tom, že vyloučení ze sportovních soutěží v Rusku nesou opravdu velice těžce, svědčí i další Černyšenkovo prohlášení: „Vidíme, jak se mezinárodní sport stal nejsilnějším prostředkem politického boje, jak jsou porušovány všechny principy a ideály, ve kterých jsme vyrostli, jak jsou porušována veškerá pravidla olympijské charty těmi, kteří ji nenapsali, vidíme, jak je humanitární mise sportu ničena přímo před našima očima. Tady je velmi důležité, že zůstáváme spolu.“

Sám Černyšenko byl v roce 2014 po ukončení olympijských her v Soči vyznamenán olympijským řádem. Ten mu však byl letos odebrán a Černyšenko se jako blízký Putinův podporovatel ocitl na sankčním seznamu Evropské unie.

„Rusko má výjimečnou roli, že bude hájit sportovní hodnoty navzdory tomu, že jiní je pošlapávají. Chtěl bych poděkovat sportovcům, že navzdory neuvěřitelnému tlaku hájí patriotickou pozici, oddanost principům spravedlnosti. Férovost je hlavní požadavek, který naše země má,“ uvedl vicepremiér země, která svým vpádem do sousedního státu pošlapala všechny principy, na kterých je mezinárodní soužití založeno. Jenže dovolávat se sportovního ducha fair play ve chvíli, kdy ruské tanky, dělostřelectvo a letouny ničí Ukrajinu a útočí i na bezbranné civilisty, je z ruské strany přinejmenším drzost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články