Jedině společně porazíme Hitlera 21. století – Putina!

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Nekonformní ruský výtvarník, fotograf a výstavní kurátor Anton Litvin (*1967) pochází z Moskvy, ale řadu let žije v Česku, kde našel druhý domov. Kromě kulturních aktivit se v Praze angažuje i proti Putinovu režimu v Rusku a podílí se též na protestech proti nynější ruské válce vůči Ukrajině. Společně se svobodomyslnými Rusy usazenými v Česku se nedávno podílel na založení Ruského protiválečného výboru na pomoc strádajícím a bojujícím Ukrajincům.

Jak jako Rus usazený v Česku prožíváte agresivní válku Putinova Ruska proti Ukrajině?
Postoj každého člověka na světě k válce je v podstatě stejný – naprosté odmítnutí a odsouzení. Pro mne jako Rusa je to obzvláště tragické. Putin samozřejmě už dříve vedl strašné lokální války, třeba v Gruzii a na ukrajinském Donbasu, ale tato válka proti Ukrajině postavila Rusko i Putina mimo civilizovaný svět. Proto jsme v Praze vytvořili Ruský protiválečný výbor, abychom sjednotili zdejší ruskou komunitu. Chceme různým způsobem pomáhat humanitárním a dobrovolnickým projektům v Česku a české společnosti jako Rusové demonstrovat náš odpor k Putinově válce proti Ukrajině.

Anton Litvin symbolicky odtrhl z ruské vlajky rudý pruh v barvě krve a protestuje tak proti válce Ruska vůči Ukrajině.

Jste signatář otevřeného dopisu ruskému velvyslanci v Česku Zmejevskému, v němž vyzýváte, aby ruská ambasáda dala své prostory k dispozici pro ukrajinské uprchlíky. Máte už nějakou reakci?
Náš otevřený dopis jsme považovali za samozřejmost a nezbytnost. Bylo to spíše symbolické gesto, kterým jsme jako svobodomyslní Rusové chtěli zdůraznit naši jednotu s postojem České republiky. Ruská ambasáda podle očekávání nereagovala a nemohlo to být ani jinak. Vždyť jsou to lidé ve státní službě a podporují Putinovu politiku. Proto by vůči ruské ambasádě měly následovat další kroky ze strany českého ministerstva zahraničních věcí.

V Česku žijete dlouho, jste známý jako organizátor festivalu nezávislé ruské kultury Kulturus. Jak byste charakterizoval ruskou komunitu v Praze?
V Praze žiju od roku 2015, ale festival Kulturus zde pořádám už od roku 2013. Ruská komunita v Česku je velmi heterogenní. Zvlášť…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články