Jedinečná výstava: Na Kampě je k vidění 160 prací Jiřího Koláře

Jiří Kolář (ČTK)

Jiří Kolář | FOTO: ČTK

Museum Kampa hostí od pátku 19. listopadu výstavu Jiřího Koláře, která představuje výběr ze sbírky musea a z firemní kolekce Pražské plynárenské. K vidění je více než 160 umělcových koláží, objektů a textilních prací, které nabízejí průřez více než padesáti lety jeho tvorby. Název výstavy Slovník metod odkazuje ke stejnojmenné knize Jiřího Koláře, která poprvé vyšla ve Francii právě před třiceti lety. Výstavu bude možné navštívit do konce února příštího roku.

„S výjimkou Františka Kupky není žádný umělec v našich sbírkách zastoupen tak početným souborem děl jako Jiří Kolář. Mám proto velkou radost, že po čase máme znovu možnost ukázat výběr z jeho prací veřejnosti,“ říká Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových. „Před dvěma lety jsme měli úspěch s Kolářovu výstavu ve Washington DC, u nás v museu ale měl Jiří Kolář samostatnou výstavu naposled před sedmi lety, když jsme si připomínali sté výročí jeho narození,“ dodává Pospíšil

Soubor děl Jiřího Koláře, který shromáždili manželé Meda a Jan Mládkovi, je patrně největší a nejreprezentativnější sbírkou jeho děl. Výrazem dlouholetého přátelství mezi umělcem a Medou Mládkovou je i skutečnost, že Jiří Kolář Museu Kampa v roce 2002 odkázal svou vlastní kolekci obrazů a grafik. Kolářova díla zaujímají prominentní místo i ve sbírce Pražské plynárenské, která se od 90. let systematicky věnuje sběratelství české koláže. Byla to ostatně právě Pražská plynárenská, která v roce 1999 sponzorovala české vydání Slovníku metod.

„Jiří Kolář je jednou z nejvýznamnějších osobností českého poválečného umění. Kolářovy práce – v čele se souborem Kalendář, který bude v Museu Kampa také k vidění – představují zlatý fond naší sbírky. Výstava dává divákům možnost lepšího pochopení mnohovrstevnatosti Kolářova díla a jsme rádi, že je to možné i díky našim zápůjčkám,“ konstatuje Martin Pacovský, šéf společnosti Pražská plynárenská.

Kniha Slovník metod je svědectvím Kolářovy systematičnosti a analytického přístupu k vlastní práci. Umělec v ní v abecedním pořádku představuje 110 různých metod tvorby koláží. Jednou je klíčem použitý materiál, jindy způsob organizace obrazové plochy či techniky jejího členění a narušování. Výstava nepracuje s chronologickým řazením, vystavené práce jsou tříděny podle použitých metod, bez ohledu na dobu svého vzniku. Na výběru z obou sbírek je možné ilustrovat necelou třetinu metod zmiňovaných v autorově Slovníku.

Výstavu kurátorsky připravil Jan Skřivánek, který v září vystřídal Helenu Musilovou na postu šéfkurátora Musea Kampa. Architektonické řešení je dílem Lyndy Zein a Tomáše Džadoně, pod grafikou výstavy jsou podepsáni Rostislav Vaněk a David Faigl. Profesor Vaněk s Jiřím Kolářem spolupracoval na českém vydání Slovníku metod i monografie Příběhy Jiřího Koláře. Obě knihy vydalo v roce 1999 nakladatelství Gallery.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články