Jedinou Putinovou taktikou je teror proti civilistům, ale Ukrajinu zlomit nedokáže, prohlásil ministr Dmytro Kuleba

Dmytro Kuleba (AdobeStock)

Dmytro Kuleba | FOTO: AdobeStock

Útok na most v Kerčském průlivu spojený s ruskými vojenskými neúspěchy a částečnou mobilizací vyvolává i v Rusku kritiku armádního velení a ozývají se i hlasy proti samotnému Putinovi. Kreml se rozhodl zareagovat brutálně a začal cíleně ostřelovat civilní cíle v ukrajinských městech daleko od míst bojů, a to včetně metropole Kyjeva.

Kreml také oznámil, že po sérii neúspěšných bojů proti ukrajinské protiofenzivě převzal velení nad „zvláštní vojenskou operací“ armádní generál Sergej Surovikin, který je známý svojí tvrdostí. Ta by zřejmě podle představ Moskvy měla zvrátit průběh války.

Obytný dům v Kyjevě zasažený ruskými raketami (ilustrační foto) (Ukrajinská pravda / se souhlasem)

Ruská proválečná nacionalistická komunita přivítala Surovikinovo jmenování s nadšením. Vidí totiž Surovikinovo povýšení jako důkaz, že Putin konečně vytváří jednotné velitelství pro kontrolu celé vojenské operace a že Surovikin může mít dokonce větší moc než náčelník ruského generálního štábu. Některé komentáře považují Surovikinovo jmenování za důsledek Putinovy ztráty důvěry v ruské ministerstvo obrany a generální štáb.

Reorganizace vrchního velení však nevyřeší systémové problémy, které od začátku invaze brzdí ruské operace, logistiku, obranný průmysl a v neposlední řadě i špatně naplánovanou a prováděnou „částečnou“ mobilizaci. Navíc ani eskalace, konvenční i jaderná, nemůže vyřešit Putinovy ​​problémy. Pokud budou ruské síly schopny rozšířit své útoky na ukrajinské osady nebo kritickou infrastrukturu nebo pokud bude Putin ochoten použít proti Ukrajině taktické jaderné zbraně, může jen doufat, že na chvíli odvrátí ukrajinské protiofenzivy.

Jenže takové útoky neumožní jeho jednotkám dobýt Ukrajinu a dosáhnout cílů požadovaných extrémními provojenskými ruskými nacionalisty.

Po útoku na Kerčský most rozpoutala ruská armáda další kolo zbytečného a brutálního násilí na civilním obyvatelstvu. Začala totiž masivně ostřelovat velká ukrajinská města, včetně Kyjeva. Na Kyjev ruští agresoři zaútočili prvně od 26. června. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko potvrdil útoky na centrální Ševčenkovský obvod a také útok na infrastrukturu v Darnitském a Dněprovském okrese Kyjeva. Podle předběžných údajů dopadla jedna z raket v Kyjevě poblíž pomníku Hruševského na ulici. V centru hlavního města je zatím doloženo 8 mrtvých a 24 zraněných.

Rusové zaútočili raketami rovněž na Dněpropetrovsk, Lvov, Ternopil, Chmelnycký region či Žitomyr. V mnoha místech se protivzdušné obraně podařilo rakety sestřelit, ale útok byl natolik masivní, že některé do cíle doletěly.

()

Kvůli ostřelování je tak například Chmelnycký region dočasně bez dodávek elektřiny, v dalších místech, například v regionu Sumy, dochází k neočekávaným výpadkům. Ve Lvově byla místní teplárna donucena pozastavit provoz, protože neměla k dispozici dostatek elektrické energie.

V Charkově došlo kvůli poškození zařízení kritické infrastruktury k výpadkům elektřiny a dodávek vody. Místní metro pozastavilo přepravu cestujících a všechny stanice fungují jako kryty pro obyvatelstvo. Stejně funguje i metro v Kyjevě, které poskytuje potřebnou ochranu před útoky raket.

Podle zatím posledních zpráv z ukrajinské strany se podařilo protivzdušné obraně sestřelit 43 raket z celkového počtu 83 vypálených střel.

Přes veškerou brutalitu útoků se však Ukrajinci nemíní vzdát, jak o tom svědčí prohlášení několika představitelů.

„Mysleli jste, že nás vyděsíte? Mysleli jste si, že se Ukrajinci bojí teroru zbabělců zalezlých v bunkrech? Myslíte, že přestaneme? … Nebojíme se. Jsme jen stále naštvanější a přesnější. Tyto údery jen urychlí náš pohyb vpřed,“ řekl šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

„Kreml a ruský gang! Svým ostřelováním v nás vyvoláváte jen vztek a opovržení! Žádný strach, žádná chuť o čemkoli vyjednávat. Probouzíte v nás touhu zničit vás, teroristy, ať jste kdekoli – na ulicích i v bunkrech, na moři i na souši,“ napsal tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Olexij Danilov.

„Jedinou Putinovou taktikou je teror proti mírumilovným ukrajinským městům, ale Ukrajinu zlomit nedokáže. To je také jeho odpověď všem „usmiřovatelům“ ve světě, kteří s ním chtějí mluvit o míru: Putin je terorista, který mluví raketami,“ napsal ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Řekl také, že přerušuje své turné po afrických zemích, vrací se do Kyjeva a již koordinuje se spojenci Ukrajiny solidární a rozhodnou odpověď Ruské federaci na dnešní útoky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články