Jedinou šancí Rusů je svržení Putina. Zamýšlený nástupce však není výhrou

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/AP/Mikhail Metzel)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK/AP/Mikhail Metzel

O tom, že by Vladimir Putin mohl nedobrovolně skončit ve své funkci, se podle ukrajinské tajné služby stále častěji vážně hovoří v nejvyšších patrech ruské politiky a byznysu. Vlivná skupina lidí údajně hodlá Putina odstranit co nejdříve a chce ukončit ruskou invazi na Ukrajinu a navázat na přerušené vazby se Západem. Ano, tohle je jediná možnost.

Ukrajinci hovoří také o tom, že už by měl být připravený i nástupce Putina. Alexandr Bortnikov, šéf tajné služby FSB a bývalý kádr KGB, který údajně byl učitelem právě Putina v jeho kariéře špióna. V současné situaci je pozitivní každý krok, který zastaví nesmyslné vraždění Ukrajinců. Z dlouhodobého pohledu ale nejde o zlepšení stavu Ruska. Bortnikov rozhodně nepředstavuje demokratického a prozápadního politika.

(Týdeník FORUM)

Stále více lidem v Rusku dochází, že se Putin se svým tažením přepočítal. Neměl reálné informace o stavu vlastní armády. Neměl reálné informace o stavu ukrajinské armády. A především se domníval, že Západ před invazí zavře oči a Ukrajincům nepomůže. Jenže se stal pravý opak.

Rusové mají na Ukrajině obrovské ztráty, a to i mezi důstojníky. Přicházejí o stovky kusů techniky, jejich postup se zastavil, mají těžké problémy se zásobováním a logistikou. Navíc invaze sama o sobě nedává smysl, Putin nikdy celou Ukrajinu neovládne a nemá ani zdaleka sílu na to, celou zemi dlouhodobě okupovat. To všechno jsou dopady, které Putin přikryje díky stoprocentní vládě nad sdělovacími prostředky a díky hrozbě vysokých trestů za informování o skutečném stavu invaze na Ukrajinu.

Jenže co nepřikryje, to jsou dopady sankcí. Šíří se snímky z prázdných prodejen potravin, lidé se perou o cukr. Z obchodů mizí západní zboží, od jídla přes oblečení až po auta nebo fastfoody. A to nejhorší, co dopadá na oligarchy a ruskou smetánku: nemohou cestovat tam, kam by chtěli, žádná snídaně v Paříži, oběd v Londýně nebo víkend ve Varech. Přicházejí o své jachty a stamiliony v zahraničních bankách, přicházejí o vily a zámky na Západě. To už jsou vážné důvody, proč by se Putin neměl cítit bezpečně.

Vysokým představitelům Ruska nezbývá nic jiného, než se Putina zbavit. Je jim to jasné už řadu dní. Vědí, že dokud bude v čele Ruska, tak své jachty uvidí jen na fotkách a na dovolenou si zaletí možná tak do Běloruska. Už aby ten plán uskutečnili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články