Jednací řád sněmovny by se měl změnit, aby nedocházelo k jejímu paralyzování, říká Jan Bartošek

Jan Bartošek (KDU-ČSL) (Jan Bartošek/se svolením KDU-ČSL)

Jan Bartošek (KDU-ČSL) | FOTO: Jan Bartošek/se svolením KDU-ČSL

Lidovci představili návrhy změn jednacího řádu, které by měly zajistit efektivnější chod dolní komory Parlamentu ČR. Jde především o stanovení maximální délky a počtu vystoupení či změnu rozvrhu ústních interpelací, aby nedocházelo k „umrtvení činnosti“ poslanecké sněmovny. Změny představil Jan Bartošek, místopředseda sněmovny a první místopředseda KDU-ČSL.

„Je důležité pochopit, proč o změně jednacího řádu sněmovny diskutujeme. Jsme v situaci, kdy je možné takřka neomezeně dlouho paralyzovat jednání poslanců. A to nám přijde špatně, protože tím blokujete naplňování demokracie – uskutečňování vůle občanů. Nejde nám o jakékoliv omezování projevu poslanců. Chceme jen odstranit extrémy, tak aby sněmovna mohla reálně fungovat, což si přeje většina poslanců i voličů,“ vysvětluje důvody změny Jan Bartošek, který diskuzi o změně jednacího řádu poslanecké sněmovny vede.

(Týdeník FORUM)

Nejvýznamnější změna se týká projednávání pořadu schůze. Vystoupení poslance s přednostním právem by změna omezila na maximální délku 30 minut. Další poslanci by mohli vystoupit pouze v prvním jednacím dni, jen jednou a nejvýše pět minut. V dalších jednacích dnech by mohl vystoupit pouze poslanec s přednostním právem.

V průběhu rozpravy by poslanec s přednostním právem mohl vystoupit pouze dvakrát na 30 minut. Od začátku volebního období totiž zažívá poslanecká sněmovna bezprecedentní nárůst obstrukcí ze strany opozice, které komplikují a zdržují přijímání nových zákonů nezbytných pro zajištění chodu státu v krizové době.

„Představil jsem proto koaliční návrhy a požádal opozici, aby je připomínkovala a do týdne dodala vlastní návrhy. Předkládáme je ke společné konstruktivní diskuzi tak, abychom společně našli dlouhodobé řešení, které bude fungovat i v příštích volebních obdobích, kdy bude složení vládních a koaličních stran odlišné, než je nyní. Za 14 dní se odehraje schůzka na půdorysu všech parlamentních stran, kde jednotlivé návrhy projdeme a stanovíme další postup v případech, kde bude shoda ve změnách,“ řekl Jan Bartošek.

Další změna se týká ústních interpelací. Pro členy vlády budou vyčleněny ve stanovených jednacích dnech, a to ve středu, čtvrtek a v pátek od osmi do devíti hodin ráno. „V současné krizové době musí být dolní komora parlamentu akceschopná, není možné ji bezuzdně blokovat. Nejde o žádné experimenty, inspirovali jsme se v řadě evropských států, kde tyto změny úspěšně fungují.  Navíc mezi naše priority při schvalování změny patří, aby jednací řád podporovaly i budoucí vlády. Tedy aby s ním souhlasila i současná opozice,“ dodává Bartošek.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články