Jednají s námi jako s dobytkem, žijeme v otřesných podmínkách, vzkazují mobilizovaní Rusové

Ruský voják. Ilustrační foto. (AdobeStock)

Ruský voják. Ilustrační foto. | FOTO: AdobeStock

Když Vladimir Putin 21. září vyhlásil částečnou mobilizaci, nastala v Rusku panika. Muži, kteří nepočítali s tím, že by museli na frontu, byli donuceni se rozloučit se svými rodinami a odjet na Ukrajinu. Navíc po nich ruský prezident chce, aby se účastnili války, kterou stále nazýval „speciální vojenskou operací“.

Krátce po Putinově projevu ruské opoziční skupiny vyzvaly k celonárodním protiválečným pouličním protestům proti mobilizačnímu zákonu. Vůdce opozice Alexej Navalnyj podle deníku The Guardian Putina obvinil, že posílá další Rusy na smrt kvůli neúspěšné válce. „Je jasné, že se zločinná válka zhoršuje a prohlubuje. Putin se do ní snaží zapojit co nejvíce lidí,“ řekl Navalnyj ve videoposelství z vězení, které nahráli a zveřejnili jeho právníci.

Nyní se objevují výpovědi mobilizovaných ruských mužů, které potvrzují, že mezi nimi postupně dochází k pobouření z toho, jak je s nimi po odvodu zacházeno. Na sociálních sítích se objevilo i video, které ukazuje, v jakých podmínkách se „válečné posily“ přepravují na frontu.

Muži si stěžují, že nepodstoupili potřebný výcvik, jejich velitelé se k nim prý chovají jako „k dobytku“ a cesta na Ukrajinu probíhala v „brutálních podmínkách“. Nespokojenost odvedenců, kteří mají riskovat život za Rusko, se zvyšuje, a to i přes fakt, že každému, kdo bude kritizovat připravenost Putinovy armády, hrozí vysoké tresty.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Je nás asi 500, všichni jsme ozbrojeni. Přesto nejsme registrováni u žádné vojenské jednotky. Strávili jsme týden v naprosto otřesných podmínkách. Neměli jsme žádné zásoby, žádné peníze, vůbec nic,“ svěřil se jeden z mobilizovaných mužů. 

„Nemáme ponětí, kdo kam jde, ke které vojenské jednotce. Přístup důstojníků je takový, že s námi zacházejí jako s dobytkem. Nikdo nás nepotřebuje, výcvik je nulový. Jíme to, co si sami koupíme,“ dodal

Ruské velitelství ovšem tvrdí pravý opak. „Vojákům jsou cestou do výcvikového prostoru poskytovány individuální příděly potravin a součástí týmu je i zdravotnický personál,“ píše státní RIA Novosti.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Z Ruska odjelo od 21. září až 700 000 lidí, informoval ruský Forbes na svém webu s odkazem na nejmenované zdroje z ruské prezidentské administrativy. Jiný zdroj obeznámený s odhady Kremlu časopisu řekl, že z Ruska odjel až milion lidí. Zpravodajský server Meduza napsal, že podle údajů oznámených Kazachstánem, Gruzií, Finskem a Mongolskem odjelo ze země od vyhlášení mobilizace už nejméně 300 000 Rusů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články