Jednání demokratů o pražské vládě je tragickou parodií na politiku. ANO se směje a brousí si zuby

Patrik Nacher mezi straníky Babišova ANO. (ČTK)

Patrik Nacher mezi straníky Babišova ANO. | FOTO: ČTK

V řadě měst se objevují koalice demokratických stran s hnutím ANO. Přitom dobře víme, že je na nich něco perverzního. A vůbec nejděsivější možnost takové koalice se rýsuje v Praze. 

Babišovci se už tetelí blahem. Alena Schillerová si již v České televizi pochvalovala, jak politické strany oceňují, že je pro ně ANO konstruktivním partnerem. Pražský lídr Patrik Nacher v Českém rozhlase zase oceňoval, jak zodpovědně s ním pražská koalice SPOLU probírala programové shody. Demokratické strany tak připomínají děti z pohádky, které ochotně lezou Ježibabě na lopatu. Pak šup s nimi do pece. Schopnost ANO zničit všechny koaliční partnery je legendární a jedinečná. 

()

Jistě se může zdát, že na komunální úrovni dává spolupráce s ANO smysl, protože v konkrétním místě si mohou lidé porozumět. Navíc voliči rozdali stranám karty tak, že třeba toho již moc jiného nezbývá. A má se obecně za to, že Okamurova SPD je o poznání větší špínou.

Ve skutečnosti jde jen o smutnou tragédii české politiky, o nemorálnost a negramotnost voličů a o neschopnost demokratů lépe uspět. Stranickopolitická struktura ve slušné zemi ale vypadá jinak, než že spolu soutěží příznivci a odpůrci demokracie a obě mužstva pak mají zhruba vyrovnané síly. Jestli se politika k tomuto modelu posunula i v některých západních zemích, tak jde jenom o selhání a nesmírnou hrozbu. Nikoli o novou normu.

Mnozí pragmatici z demokratických stran, kupříkladu lidé z pražské ODS, považují tuto optiku za přehnanou a ANO se jim jeví jako daleko přijatelnější partner než levicoví Piráti. Bohužel tím jenom projevují, že nepochopili aktuální souřadnice a své místo na politické mapě.

ANO není žádné „hnutí“, nýbrž strana vůdcovského typu, jejíž vnitřní mechanismy často popírají zákon o politických stranách. ANO se také vymyká standardnímu politickému zařazení, protože strana s totalitní ambicí nepotřebuje stát vpravo či vlevo, chce stát prostě všude. Nejbližší typovou analogií k Babišovu ANO je totiž strana Jednotné Rusko Vladimira Putina. S tím souvisí i to, jak Babiš neurvale a rovněž v rozporu se zákony obsadil média, kumuloval ekonomickou, politickou a mediální moc a privatizoval si český stát. Každý, kdo třeba jen na komunální úrovni vystupuje za Babišovu stranu, je spoluzodpovědný na nebývalý útok na civilizované demokratické poměry. Obvykle se jedná o bezduché kariéristy bez jakýchkoli hodnot.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V případě Prahy navíc nelze mluvit o jakési komunální úrovni. Praha je útvar, který má váhu německé spolkové země, kde se fakticky jedná o podobu zemské vlády. Se všemi důsledky, jež to má. Tedy i důsledky pro celostátní úroveň.

A jak se na této úrovni chovají naše demokratické strany? Když to vezmeme jen podle informací z médií, tak se zdá, jako by nejdůležitějším programem koalice SPOLU bylo prosadit možnost, aby v městské vládě zasedala trestně stíhaná osoba. Piráti zase působí, že je pro ně hlavní dovést do koalice fanatický a nekonstruktivní spolek Praha sobě, s nímž pak budou Piráti v hlavním městě zejména dohlížet na morálku a práva cyklistů. Jednání koalice SPOLU a Pirátů o pražské koalici je prostě naprosto strašné a nesmírně hloupé divadlo, v němž nikdo není pozitivní hrdina, ale všichni svorně předvádějí parodii na politiku. Jeden za 18 a druhý bez dvou za 20.

Vedle nich tu miliardářovo pseudohnutí ANO působí jako taková rozumná síla, která klidně čeká, až se ti demokraté vydovádí, vyhádají a pak s nimi skončí do jednoho pelechu. Přitom ANO vstup do pražské vlády nesmírně potřebuje. Jde mu o legitimizaci antisystémového politického proudu. Proto rádi udělají řadu kompromisů a budou zejména pro pražskou ODS vlastně ideální partner. Vždyť mají přece všichni společně rádi byznys městských firem. Piráti pak budou v opozici pěstovat pocit nesmírné morální převahy a budou ukazovat, jak se síly zla opět spojily proti všem slušným lidem.

Není to ale tak, že by všichni účastníci SPOLU byli pyšní na vystupování svých vyjednávačů. A je zřejmé, že i na straně Pirátů či menšího STANU existují racionální pohledy na situaci. Každý, kdo má trochu rozumu, ví, že městská vláda s účastí ANO by byla ohromným vítězstvím Babišovy politiky a faktickou satisfakcí za kolaps v senátních volbách i ve volbách do poslanecké sněmovny. Znamenalo by to, že ANO vyhrálo v Praze volby.

Tady končí legrace. Demokratické politické strany mají zodpovědnost za situaci v celé zemi. Racionální styl, který pětikoalice provozuje na celostátní úrovni, je třeba přenést i na úroveň Prahy a do každého města, kde je to ještě možné. Znamená to schopnost ustupovat a schopnost kompromisů. Také to znamená, že musí skončit arogance a fanatismus, které nám předvádí v Praze pan Hřib. Hlavním bodem pro koalici SPOLU nesmí být prosadit trestně stíhaného lidovce Wolfa do rady města. Byť je to stíhání sebeabsurdnější. Pražské organizace demokratických stran by si měly uvědomit, že jim jde o všechno a předáním moci Babišovu ANO o všechno přijdou. Jak SPOLU, tak i Piráti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články