Jednání Rady ČT opět bez novinářů a veřejnosti, rozhodl předseda Matocha

Česká televize (Ilustrační foto) (Rostislav Kaplan / FORUM 24)

Česká televize (Ilustrační foto) | FOTO: Rostislav Kaplan / FORUM 24

I přesto, že je už opět možné využívat například fitness centra nebo zahrádky restaurací, zasedání Rady České televize stále nebude novinářům ani veřejnosti přístupné. Podle předsedy Pavla Matochy je důvodem nutnost dodržování protiepidemických opatření vlády. Někteří členové kontrolního orgánu veřejnoprávní televize však jeho rozhodnutí považují za nepochopitelné.

„Velmi rád bych umožnil přítomnost novinářů a veřejnosti, tak jako to bylo v necovidových časech, a věřím, že brzy to zas již bude možné. Tento týden budeme ale jednat tak, jak bylo uvedeno v pozvánce, protože musíme respektovat protiepidemická opatření vlády,“ řekl deníku FORUM 24 předseda Rady České televize Pavel Matocha.

Eric Drooker

Středeční zasedání radních tak bude opět probíhat za zavřenými dveřmi. Novináři i veřejnost mohou poslouchat pouze pomocí zvukového přenosu na webových stránkách České televize.

„Stanovisko předsedy rady Matochy je pro mě za současných okolností zklamáním a považuji ho za nepochopitelné a nesprávné. Kolega Šarapatka v této věci již minulý týden žádal předsedu o nápravu a zpřístupnění jednání pro novináře. Řada kolegů, včetně mne, jeho návrh podpořila a nikdo se vyloženě nevyslovil v mailové komunikaci proti účasti zástupců médií. Přesto nám včera večer předseda Matocha zaslal informaci, že jednání bude bez přítomnosti novinářů a veřejnosti,“ prozradil deníku FORUM 24 radní České televize a bývalý předseda René Kühn.

Podle něj jde o osobní rozhodnutí předsedy Pavla Matochy, které pokládá za jeho další projev arogance při vedení kolektivního orgánu. „Účast novinářů je určitě organizačně zvládnutelná, u dalších zástupců veřejnosti by to bylo asi organizačně složité,“ dodal Kühn.

„Neochotu předsedy Matochy zpřístupnit schůzi rady veřejnosti včetně novinářů jsem očekával. Přestupování jeho kompetencí a protiprávní jednání a drzost bez fyzického dohledu koncesionářů a médií jsou sice zbabělé, ale podstatně pohodlnější než tváří v tvář občanům. Je jisté, že v době postupného rozvolňování lze přítomnost veřejnosti hygienicky zorganizovat, byť třeba v redukovanější podobě, a pak ji vládní nařízení nezakazují,“ reagoval další z radních Zdeněk Šarapatka.

Kritický je také místopředseda volebního výboru poslanecké sněmovny Tomáš Martínek (Piráti), který rozhodnutí předsedy Matochy nechápe. „Noví radní se ohánějí transparentností, přitom ve veřejném médiu je čím dál častější neveřejné jednání, kterému předsedá Pavel Matocha, což opět jde minimálně proti smyslu zákona o České televizi a legitimizuje obavy ohledně politických snah o převrat v ČT,“ řekl Martínek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články