Jednání s hejtmany nemělo výsledek. Babiš s žádným návrhem nepřišel

Premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Jednání vlády a hejtmanů o opatřeních proti covidu-19 a možném vyhlášení nového nouzového stavu v Česku bude pokračovat v neděli. Premiér Andrej Babiš (ANO) po sobotní schůzce novinářům řekl, že byla konstruktivní. Doufá, že všichni hejtmani v neděli požádají kabinet, aby nouzový stav pokračoval. Sněmovna ve čtvrtek odmítla žádost vlády o prodloužení stavu nouze, který tak má skončit v neděli k půlnoci.

Hejtmani ale ani po sobotě nejsou zcela jednotní v tom, zda by měli požádat vládu o vyhlášení dalšího nouzového stavu, řekl novinářům jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Od vlády očekával konstruktivnější přístup, na sobotní schůzce mu chyběly konkrétní návrhy, jak by si nouzový stav dále představovala. „Opravdu jsme nečekali, že vláda přijde s naprosto nulovým návrhem,“ uvedl Grolich.

„Pokud se opatření nezmění, bylo by velmi naivní očekávat, že se posuneme z třetího nejhoršího místa v EU. Vůli ke změně opatření však na straně premiéra nevidím,“ napsal serveru Seznam Zprávy pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Profesní organizace vyjádřily v pátek obavu z toho, že s koncem nouzového stavu může být zpochybněn dosavadní systém náhrad, což by například podle České unie cestovního ruchu mělo devastující dopad na ekonomiku nejen v cestovním ruchu.

Podle ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) má MPO připraveny varianty pro všechny případy – tedy pokud by nouzový stav pokračoval, uskutečnily by se změny v opatřeních, nebo by bylo podnikání obnoveno. Informace o kompenzacích sdělí rovněž v neděli po jednání vlády, doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]