Účastníci středeční schůzky s předsedou vlády Andrejem Babišem naznačili, jaká atmosféra panuje při jednání s ním. Stěžovali si na to, že vláda nereflektuje realitu a její chování neodpovídá vážnosti aktuální situace. K žádné dohodě tak zatím nedošlo.
Vláda ve středu po ranním jednání náhle otočila. Zatímco ještě předchozí dny probíhala jednání o smluveném pandemickém zákonu, na jehož podobě se shodla s opozicí, ve středu předseda vlády Andrej Babiš vystoupil s tím, že chce namísto toho požádat sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu do konce března. Rámec pandemického zákona by podle něj nestačil na zpřísnění opatření v České republice. Naznačil totiž, že se chce inspirovat v Izraeli, kde mj. platil poměrně přísný zákaz vycházení.
Opozice připustila, že vládě může vyhovět jenom ve chvíli, pokud podrobně vysvětlí, jaká opatření chce zavést a z jakého důvodu. Chtějí se tak vyhnout chaosu, který jí vytýkají po značnou dobu epidemie.
Jednání s Babišem však někteří účastníci zkritizovali a poodhalili tak, jaká atmosféra na nich panuje. „Chtěl jsem znát konkrétní plány a řešení velmi vážné situace. Místo toho jsem byl svědkem něčeho, co zatím neumím vyhodnotit. Musel jsem se jít projít ven,“ stěžoval si na twitteru šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Ve vysílání České televize své dojmy ještě upřesnil. „Řešíme samostěry, ale já nevím, co je to za progres, o tom jsme se bavili před třemi týdny. (…) Chování neodpovídá vážnosti a stavu. V této chvíli není možné zvládnout emoční stránku věci ani mezi nimi samotnými (účastníky schůzky, pozn. red.). S členem vlády se Andrej Babiš dostal do velkého křížku, musel jsem do toho vstoupit,“ prohlásil Středula, který požaduje tvrdá opatření. Teprve ta jsou podle něj schopna zmírnit situaci – nikoli ji však vyřešit.
Na straně jedné podle něj premiér potvrdil vážnost situace, ale pak to již konkrétními kroky nedotáhl. „Ti, kdo porušovali opatření, tak se vlastně vůbec nic nedělo. Říkají lidem, aby dodržovali opatření, ale sami je nedodržují,“ uzavřel.
Na jeho svědectví zveřejněném prostřednictvím twitteru reagovali další účastníci schůzek s Andrejem Babišem. Podobnou frustraci pý při schůzkách také zažívají. „Nikomu, kdo po jednání s premiérem musí na vzduch, se nedivím. Člověk doufá, že to je zlý sen, ale štípání nepomáhá. Kdybychom na Hradě měli prezidenta, jemuž jde o zvládnutí krize, je to na okamžitou demisi vlády, protože o nějaké důvěře v premiéra už se nemá cenu ani bavit,“ uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Na Středulovu poznámku o jednání s Babišem reagoval i pražský primátor Zdeněk Hřib. „Jestli máte takový ten pocit, že nešlo ze strany pana premiéra o jednání s cílem se na něčem dohodnout, ale o soukromou reprízu nedělního ‚Čau lidi‘, tak to mívám po videokonferencích s panem premiérem také,“ poznamenal.
„Moje pocity bývají hodně podobné,“ přiznala Kateřina Valachová, poslankyně za ČSSD – strany, která je součástí vlády Andreje Babiše.
Přidal se k nim i lidovecký předseda Marian Jurečka. „Ten pocit mám velmi podobný, jen jsem jej získal asi o dvě hodiny dříve,“ uvedl.
Předseda ODS Petr Fiala řekl pro ČTK, že na schůzce žádal o důkladné zdůvodnění možných omezení. „Na dnešním jednání s vládou jsme chtěli zdůvodnění navrhovaných opatření a data, na základě nichž k nim došli. Pan premiér nám přislíbil, že nám je do zítřka dodá a opatření odůvodní. Jednání tak skončila bez konkrétního výsledku,“ řekl.
O prodloužení nouzového stavu bude sněmovna jednat pravděpodobně v pátek. Jaké bude rozhodnutí opozice, zatím není jednoznačné, bude to podle nich záležet na tom, jaká vysvětlení pro navrhovaná opatření bude mít vláda. „Nouzový stav není všelék, ale rámec, který umožní dělat opatření. Ta musí být funkční, srozumitelná a podložená daty. Pokud bude vláda o nový nouzový stav žádat, nesmí to dopadnout jak předtím, kdy budou opatření vyhlášena protiústavně,“ řekl po jednání Ivan Bartoš.
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pozdních večerních hodinách nastínil další vývoj. „Vzhledem k tomu, že jakékoliv zpřísnění protiepidemických opatření je přímo vázáno na prodloužení nouzového stavu, chceme finální text navrhovaných opatření projednat s opozicí před tím, než bude sněmovna v pátek hlasovat,“ uvedl.