Jednání sněmovny jako konkurz na nové Babišovy lokaje

Karel Havlíček, Alena Schillerová, Patrik Nacher (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Karel Havlíček, Alena Schillerová, Patrik Nacher | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Existuje jen pár situací, v nichž dostanou členové sekty, spravované Andrejem Babišem, možnost, aby se před vůdcem předvedli. Nekonečné jednání sněmovny před hlasováním o důvěře vládě mezi takové příležitosti patřilo. Podle toho také výstupy poslanců hnutí ANO vypadaly. Jak se však ukázalo, Babiš nemá z čeho vybírat. 

Vždy, když se přiblíží čas na důležitou schůzi poslanců, jsou ti sloužící hnutí ANO perfektně nabrífováni, jak velkou show mají před televizními kamerami předvést. Každý dostane připravený projev a může využít svých „15 minut slávy“.

()

Na pobídku se vždy chytí každý. Od vrcholných šíbrů Babišova hnutí, kteří si už troufnou vysvětlovat současným ministrům, jak mají co dělat a v čem je nutné následovat kroky minulé vlády, až po ty, kteří s velkými problémy přečtou text, připravený Prchalovými posluhovači. I pro ně jde však o moment, kdy ukážou své rodině, že jsou součástí něčeho velkého, co se ve sněmovně odehrává.

Pro ty poslance, kteří jsou ve sněmovně noví, nebo ještě nestačili svého vůdce upoutat nějakou veřejnou obhajobou jeho nepravostí, jde o nejdůležitější den v jejich životě. Právě zde se totiž láme jejich politická kariéra. Pár minut může rozhodnout o tom, zda budou čtyři roky sedět v dolní části parlamentu bez sebemenšího zvýraznění sebe sama, nebo upoutají slechy Andreje Babiše.

U jednání, při nichž jsou k řečnickému pultíku povinně nahnáni i poslanci ANO, jejichž existence je jinak veřejnosti neznámá, se rodí nové hvězdy. Doslova každý poslanec Babišovy politické firmy se v den, kdy je zrak veřejnosti upřen na přenos ze sněmovny, má šanci stát se novou Schillerovou, nástupcem Havlíčka či klonem Vondráčka. Pro ty, co nejsou tak smělí, aby rovnou někomu nadávali, může být vzorem třeba Helena Válková. Ta s aurou dámy totiž dokáže páchat stejnou škodu jako její kolegové z opozičního hnutí.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Přes dvacet hodin debat o programovém prohlášení vlády a diskuzí o tom, zda má kabinet Petra Fialy dostat důvěru, se tak opět stalo přehlídkou lidí, kterým není trapné se bít za Andreje Babiše. Pro exministryni financí šlo o povinnost, takový Radek Vondráček zase ukázal, že jeho čas na výsluní je minulostí.

Pro Babiše ovšem muselo být velkým zklamáním, že se neobjevila nová kometa, která by už ohraná vystoupení výrazných tváří ANO něčím rozsvítila. Zatímco tak ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela předvedl zcela jedinečný výkon a ministryně obrany Jana Černochová zesměšnila Alenu Schillerovou, „aňáci“ stagnovali.

Znovu a opět se tak ukázalo, že Babišovo hnutí trpí personální vyprázdněností. Krom pár křiklounů, které ještě stále baví na sebe upozorňovat urážkami nové vlády, nerostou po jejich boku žádní juniorní strážci zájmů holdingu Agrofert a jeho majitele. Pro Česko skvělá zpráva, pro budoucnost hnutí ANO spíš apokalyptická vize. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]