Jednání zastupitelů na Praze 1 bylo bouřlivé. Pirát Michálek vystartoval na občana

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (ČT24)

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský | FOTO: ČT24

Zastupitelé Prahy 1 jednali na Žofíně o odvolání rady městské části v čele se starostou Pavlem Čižinským (Praha 1 sobě). Dosavadní vedení má nahradit nová koalice My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů), TOP 09, ODS a ANO. Pouze první z těchto uskupení je v dosavadní radě. Praha 1 sobě, Piráti a Zelená pro jedničku zřejmě odejdou do opozice.

Zástupci nové koalice již před jednáním podepsali koaliční smlouvu, v 25členném zastupitelstvu mají těsnou většinu 13 hlasů. Starostou by se měl stát dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN).

Jak uvádí server Novinky.cz, na schůzi bylo živo. „Na Žofíně se sešly zhruba dvě stovky občanů s transparenty jako ‚Podporujeme starostu Čižinského‘ nebo ‚Koncepce místo populistických experimentů‘. Tedy jak na podporu Prahy sobě a Pirátů, tak na podporu nově vznikající koalice. Jednání se doslova zvrhlo v pořvávání mezi občany na zastupitele. Pokřikovali ‚hanba‘, ‚shut up‘ nebo ‚falešná kampaň ODS‘. Na jednoho z občanů, který držel transparent s nápisem ‚Stydíme se za tebe, Pavle‘ se doslova vrhl i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek s tím, že ačkoliv drží plakát, pod kterým jsou podepsáni Piráti, sám členem této strany není. ‚Je to zmanipulovaná kampaň,‘ pustil se bývalý místopředseda strany Michálek do občana, který následně Novinkám řekl, že volí Piráty.“

Klub My, co tady žijeme před Vánoci vypověděl koaliční smlouvu. Odůvodnil to manažerským selháním Čižinského a názorovými neshodami. Podle stran nové koalice se za poslední rok úřad dostal do stavu, kdy má problém fungovat, a odešly nebo byly vyhozeny desítky úředníků. Po vypovězení smlouvy z klubu My, co tady žijeme vystoupil Martin Kotas a naopak do něj vstoupili tři zastupitelé TOP 09. Klub má nyní šest zastupitelů, ODS má pět křesel a ANO dvě.

Podpořit Čižinského přišli mimo jiné senátoři Marek Hilšer, Václav Hampl a Ladislav Kos nebo předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Za novou koalici se v posledních dnech postavila vedení celopražského STAN a TOP 09, naopak Piráti a Praha sobě výměnu kritizovali.

Čižinský navrhoval zařadit na program odvolání předsedkyně ODS v Praze 1 Jaroslavy Janderové z kontrolního výboru. Věděla podle něj o korupčním jednání a nenahlásila ho policii. Janderová nařčení označila za „politické procesy“. Poté, co se starosta pokusil nechat přehrát nahrávku, která podle něj jeho tvrzení prokazuje, členové nové koalice schválili předání vedení schůze Hejmovi. Následně zastupitelé schválili program pouze s odvoláním stávajícího a volbou nového vedení, bez bodů navrhovaných Čižinským.

(ČTK, Novinky.cz)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články