Jednat s Babišem je za trest, konkrétní návrhy nepřinesl. Opoziční hejtmani ke schůzce s vládou

Premiér Andrej Babiš a jeho dvojministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (Úřad vlády)

Premiér Andrej Babiš a jeho dvojministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček | FOTO: Úřad vlády

Ani sobotní tříhodinové jednání hejtmanů s vládou Andreje Babiše nepřineslo žádné konkrétní výsledky a není tedy oficiálně jasné, zda v noci z neděle na pondělí skončí nouzový stav, nebo začne platit nový. Volba je na hejtmanech, protože ti mohou vládu požádat o prodloužení nouzového stavu o 14 nebo 30 dní. Jenže právě hejtmani zatím nejsou s průběhem jednání příliš spokojeni.

Jednání o dalším vývoji v zemi pokračuje. Předseda vlády Andrej Babiš jednal v sobotu až do pozního večera s hejtmany krajů, na konkrétních výsledcích se však nedohodli a schůzka tak bude pokračovat i v neděli.

FORUM 24 (archiv)

Spokojenost s jednáním neprojevila středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), která však premiéra alespoň dotlačila k závazku projednat během pondělní schůze vlády pandemický zákon a požádat sněmovnu o jeho projednání ve stavu legislativní nouze. Z jejího pohledu chce ale premiér prodloužením nouzového stavu od všech hejtmanů bianco šek.

Pecková chce, aby vláda přehodnotila stávající opatření zavedená nejen v systému PES, ale později nahrazovaná či přidávaná v rámci dalších podmínek a nařízení, a vyřadila z nich ta, která nefungují a jsou pro občany omezující. Pro to je potřeba mít exaktní data.

Hnutí STAN předložilo návrh na zrušení zákazu nočního vycházení, povolení maloobchodu s jasnými podmínkami a opatřeními nebo například otevření některých služeb za přísných hygienických opatření.

„Pokud některé kraje žádost o nouzový stav nepodají, bude vyhlášen jen v těch krajích, které žádost podají. V ostatních krajích budou platit opatření ministerstva zdravotnictví a k tomu stav nebezpečí vyhlášený krajem. Sejít se zítra ráno před jednáním vlády s hejtmany a opozicí (premiér Babiš – pozn. red.) odmítá, já zase nechci řešit za chvíli stejnou situaci znovu. Protože to opět skončí ve sněmovně. S opozicí je ochoten jednat až po vyhlášení nouzového stavu,“ napsala na facebook po jednání Pecková.

Lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich byl na twitteru stručný. „Kdyby nešlo o zdraví lidí, tak se na to radši vykašlu a budu zítra s rodinou. Jednat s Andrejem Babišem je za trest. Bohužel máme tuhle vládu a musíme se bavit s tímhle premiérem. Zítra znovu,“ uvedl v sobotu.

Na nedělním pokračování schůzky budou hejtmani projednávat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) soubor opatření, kterými podmiňují podání žádosti o opětovné vyhlášení nouzového stavu. „Jde nám zejména o zrušení zákazu nočního vycházení, o postupné otevírání škol, o regulované otevření obchodů, služeb, kulturních a sportovních zařízení včetně skiareálů, to vše samozřejmě za dodržení potřebných striktních ochranných opatření a omezené kapacity,“ vyjmenoval požadavky karlovarský hejtman Petr Kulhánek (KOA).

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) vysvětlil, že na straně hejtmanů je možné dojít ke společné dohodě na žádosti o prodloužení nouzového stavu na 14 dní, ale jen za splnění jasných podmínek.

„Premiér se setká v poslanecké sněmovně se zástupci opozice, aby bylo zřejmé, že případně zítra přijaté resumé bude akceptováno i sněmovnou a nedojde k jeho napadení. Bude projednán pandemický zákon (jenž by měl nahradit stávající krizový, který je v tuto chvíli spíše politickou fraškou než účelnou legislativou),“ shrnul podmínky Červíček.

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) je snaha o společnou dohodu značně komplikovaná. „Není to vůbec jednoduché. Nicméně snažíme se o společné stanovisko. Nemůžeme připustit různé režimy v jednotlivých krajích. Společné stanovisko, kde bude muset každý ustoupit, se rýsuje. Není možné vše úplně pustit, ale také není možné opatření přijímat bez vysvětlení, dat a konzultací,“ popsal obavy, se kterými se musí zástupci krajů poprat.

„Hejtmani čekali, že premiér přijde s konkrétními návrhy na úpravu nefunkčních opatření. To se však nestalo,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Babiš podle něj nepřipouští jakékoli změny vládních opatření, kromě zrušení zákazu vycházení od 21 hodin. Pokud se to podle něj nezmění, nelze čekat, že se epidemická situace v Česku zlepší.

„Kraje, kde hejtman požádá o nouzový stav, tedy zlepšení nečeká. V ostatních krajích by ministerstvo zdravotnictví zavedlo většinu stávajících opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ doplnil Hřib.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]