Jednat s Putinem o ukončení války je stále možné. Udělal velkou chybu, když zahájil invazi, prohlásil Macron

Emmanuel Macron  (Remi Jouan / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Emmanuel Macron | FOTO: Remi Jouan / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Je stále možné jednat s ruským vůdcem Vladimirem Putinem o ukončení ruské invaze na Ukrajinu, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro americkou televizi ABC. Zahájení invaze byla podle něj obrovská chyba Kremlu.

„Vladimir Putin je ve vedení a je ve vedení už poměrně dlouho. Zná své lidi. Myslím, že udělal chybu,“ řekl prezident Macron v rozhovoru před jednáním s americkým prezidentem Joem Bidenem. „Je nemožné vrátit se k jednacímu stolu a něco vyjednat? Myslím, že je to stále možné,“ dodal.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Macron hovořil mimo jiné i o své návštěvě Washingtonu a o posílení Francie jako nejstaršího spojence USA, zejména v době války mezi Ruskem a Ukrajinou. Zmínil také, jak by podle něj vypadal ideální mír mezi válčícími státy. „Dobrý mír není mír, který Ukrajincům vnutí někdo jiný. Dobrý mír není mír, který nebude ve střednědobém až dlouhodobém horizontu akceptován jednou z obou stran,“ uvedl.

Během návštěvy USA Macron jednal se svým americkým protějškem o otázkách zahrnujících hospodářské vazby mezi oběma zeměmi, výzvy ze strany Číny, Íránu a Blízkého východu a sladění způsobů, jak nejlépe podpořit Ukrajinu v boji proti Rusku.

„Myslím, že prezident Putin udělal obrovskou chybu, když zahájil tuto válku,“ prohlásil  Macron. „Proběhl politický a diplomatický proces se zapojením mezinárodního společenství. A on se rozhodl sám, na základě falešného příběhu, že NATO využije Ukrajinu k útoku na Rusko, což je naprosto špatně,“ dodal s tím, že doufá, že Putin bude racionální v otázce vyjednávání o ukončení války.

Kniha Ukrajina. Válka kolem nás (FORUM 24)

Kromě amerického prezidenta Macron na své návštěvě Washingtonu jednal i s americkými zákonodárci, vládními představiteli a řediteli firem. V krátkém vystoupení před Bílým domem ve francouzštině vyzdvihl hodnoty svobody, rovnosti a bratrství, jedno z hesel Velké francouzské revoluce.

„Demokracie na obou stranách Pacifiku pochybují, zda dokáží být dost silné na to, aby čelily globálním problémům, ať už jsou klimatické, nebo bezpečnostní. Je osudem Francie a Spojených států čelit těmto výzvám společně,“ řekl Macron Bidenovi.

Biden uvedl, že „Spojené státy si nemohou přát lepšího partnera pro spolupráci, než je Francie“. „Naše spojenectví je nezbytné pro stabilitu ve světě,“ prohlásil americký prezident.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články