Jedno drsné slovo silného premiéra nedělá. Jsou třeba hlavně činy

I Slávek, paní Sobotková (archiv FORUM 24)

I Slávek, paní Sobotková | FOTO: archiv FORUM 24

Bohuslav Sobotka překvapil. V souvislosti se současně nejaktuálnější kauzou Andreje Babiše použil slovo, které zřejmě za normálních okolností ve svém slovníku nemá. Podle premiéra „ojebal“ ministr financí český stát na daních. Trefné a přesné vyjádření Babišova dluhopisového extempore. Kdo ovšem čeká, že by hrubý výraz na facebookovém profilu předsedy vlády znamenal změnu jeho ustrašeného vystupování vůči oligarchovi, bude pravděpodobně zklamán. Sobotkova odbojnost totiž nemívá dlouhého trvání.

Blíží se volby a v ČSSD začíná přituhovat. Předseda Sobotka se musí připravit na zřejmý další neúspěch své partaje a je povinen konečně něco udělat, aby ukázal, že není pouhým papírovým předsedou vlády. Doteď se totiž zdá, že veškerými nitkami hýbe Andrej Babiš a na Sobotku zbývají pouze ceremoniální úkoly. Přestože neustále hovoří o úspěších své vlády, body u voličů sbírá předseda hnutí ANO.

Najednou ale někdo na chvíli probudil premiéra ze sna a vysvětlil mu, že je třeba konečně se chovat jako sebevědomý politik, a ne jako vosková figurína sama sebe. Dá se pouze spekulovat, zda s nápadem přitvrdit přišli američtí rádcové, kteří mají údajně sociálním demokratům pomáhat s předvolební kampaní, nebo se už na neutěšenou situaci nemohl dívat někdo jiný ze Sobotkova blízkého okolí.

Každopádně je dobře, že už se konečně premiér ohradil proti svévoli ministra financí, který si bez skrupulí dělá, co se mu zlíbí. Je totiž do nebe volající, že šéf státní kasy pravděpodobně šidil na daních a přitom obviňuje desetitisíce živnostníků z daňových úniků. Je to stejně absurdní situace, jako jmenování Karla Srpa, udavače Státní bezpečnosti, do Etické komise.

A stejně jako v jeho případě, kdy Sobotka odmítl kontrasignovat jmenování prezidenta Zemana, nyní se „pochlapil“ i u Babiše. Jen jestli není pozdě. Ostré vystoupení proti vicepremiérovi totiž mělo přijít již několikrát, minimálně při odhalení dotačního podvodu na Babišově Čapím hnízdě. Tenkrát ale Sobotka ještě volil svou oblíbenou metodu, problém vysedět a tvářit se, že neexistuje.

Jen velmi naivně se ovšem dá očekávat, že by se premiér držel laťky, kterou nastavil při výstižném statusu na sociální síti. Jestli mu totiž nebude neustále někdo šlapat na paty, aby opět neubral a nezavřel se do své bubliny vyčkávajícího politika, který má silné nervy a nechá se urážet od svého vládního kolegy a současně i prezidenta republiky, bude zle. Sobotka má v ruce nejsilnější trumf, který se ale bude bát použít.

Tou vítěznou kartou by se mohlo stát odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí. Je to sice hop nebo trop, ale Sobotka si musí uvědomit, že mu nic jiného nezbývá. U politiků přece musí fungovat presumpce viny a na Babiše by měla být uplatněna několikrát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]