Jednodenní volby nemusí být v pátek, shodují se poslanci. Korespondenční volba stále naráží u opozice

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

Jednodenní volby, na kterých se ve středu shodla vláda Petra Fialy (ODS), podle poslanců vládních i opozičních stran a hnutí nemusí být nutně v pátek, jak stojí v ústavní novele a novém předpisu o správě voleb. Volby by se podle úpravy měly konat v pátek od 7 do 22 hodin. Opozice chce prosadit, aby se jednodenní volby konaly v neděli. Korespondenční volba součástí novely zatím není, bude se o ní ještě diskutovat.

Česko je poslední státem Evropské unie se dvěma volebními dny. I proto má vláda tento bod v programovém prohlášení a ve středu schválila novelu, která by od roku 2026 systém voleb modernizovala. Zatím se mluví o pátku jako o jediném volebním dni. Nakonec se ale v pátek volit nemusí vůbec. „Myslím si, že žádné definitivní řešení, které by bylo univerzálně správné, v tento okamžik neexistuje. Pátek má určité nevýhody, že to bude náročnější pro okrskové volební komise a současně pro lidi, kteří jsou celý den v práci. Na druhou stranu je to tradiční volební den v moderní historii České republiky,“ řekl deníku FORUM 24 předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

()

S ním souhlasí i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. „Nový volební kodex velmi vítám, ta diskuze probíhala několik let napříč volebními obdobími a považuji ty úpravy za obrovský krok v té volební legislativě. Určitě jsem pro jeden volební den, ať už v pátek, nebo možná se diskutuje o neděli. Každý z těch dnů má své výhody a nevýhody,“ sdělil deníku FORUM 24 s tím, že se sám v tuto chvíli přiklání k vládní variantě.

Naopak předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda deníku FORUM 24 sdělil, že není zastáncem jednodenních voleb. „Já jako starý tradicionalista jsem zastáncem dvoudenních voleb a v tomto s rozhodnutím vlády nesouzním.“ Dál už věc nekomentoval.

Opoziční ANO na čtvrteční tiskové konferenci po jednání stínové vlády uvedlo, že jde o omezení komfortu voličů a je otázka, jestli je změna opravdu nezbytná. Místopředseda hnutí Radek Vondráček řekl, že se pokusí místo pátku prosadit neděli. „Nevím, kde se ta myšlenka pátku vzala. Hlavní závěr jednání stínové vlády je, že se pokusíme to změnit,“ řekl na tiskové konferenci. Podle něj by volby jen v pátek znamenaly pro spoustu lidí překážku.

Podle koaličních poslanců by ale jednodenní volby volební účast ohrozit neměly. „Myslím, že v průběhu toho dne si lidé časový prostor pro odvolení najdou. Je tam výhodou ta možnost volit ráno, takže já myslím, že to rozhodně volební účast neohrozí,“ řekl Jakob. „Kdo chce hlasovat, tak hlasovat dorazí,“ dodal Michálek.

Korespondenční volba, o které se mluví již několik let a v programovém prohlášení vlády je také, v návrhu ministerstva chybí. „Prezidentské volby, které právě skončily, nám znovu ukázaly, jak by korespondenční volba krajanům ulehčila život. Budu se snažit znovu otevřít diskusi o návrhu, který už dávno leží v poslanecké sněmovně a ke kterému jsme se kvůli obstrukcím opozice nedostali,“ uvedl k novele ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Ohledně korespondenčního hlasování jsme se domluvili, že se ještě povede debata s opozicí, protože to téma je pro ně kontroverzní. Je potřeba si vyjasnit pravidla korespondenčního hlasování tak, aby bylo všem zřejmé, že to nemůže vést k žádným volebním podvodům,“ řekl Michálek.

Opoziční hnutí ANO má s korespondenční volbou problém dlouhodobě. „Ty důvody jsou zřejmé, když vidíme, jak voliči v zahraničí volí,“ řekl deníku FORUM 24 Jakob z TOP 09. Dodal, že nyní máme poměrně velké časové rozmezí mezi volbami, takže je prostor na další jednání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články