Jmenování Marie Benešové štěpí názory v justici. Zatímco Soudcovská unie, státní zástupci Pavel Zeman a Lenka Bradáčová vyzývají k obezřetnosti, klíčový Ištvanův žalobce Petr Šereda problém nevidí. Benešová podle něj může přinést svěží vítr. O čem to svědčí?
[ctete postid=“249786″ title=“Bradáčová varuje před zásahy Babišovy vlády do justice. Proč až dnes?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Bradáčová-385×230.jpeg“ excerpt=“Lenka Bradáčová vybízí k ostražitosti a varuje před tím, aby se vláda v čele s “ permalink=“https://forum24.cz/bradacova-varuje-pred-zasahy-babisovy-vlady-do-justice-proc-az-dnes/“]249786[/ctete]
Nejednota v názorech na dosazení Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti není jen mezi vládou a opozicí. Rozdílné názory se nyní projevují i uvnitř justice, pokud je tímto pojmem míněn výkon spravedlnosti (činnost soudů a státního zastupitelství). Odpor vůči jmenování Zemanovy poradkyně je přitom pochopitelný.
V nedávné minulosti projevila značné pochopení pro problémy šéfa ANO, včetně vyšetřování Čapího hnízda. Po zkušenostech s ní se dá předpokládat, že svoje klíčová rozhodnutí bude konzultovat s Hradem, neskrývajícím choutky zasahovat do živých kauz. Nešla do funkce kvůli svým schopnostem, či dokonce kvůli boji proti korupci, jak je avizováno, ale musela premiérovi něco slíbit. Jinak by při jeho vidění světa nemohla projít.
Pochybnosti o výměně ministra
Po Kněžínkově rezignaci vydala silné stanovisko Soudcovská unie, která vyzvala premiéra Babiše k „přesvědčivému vysvětlení důvodů výměny na postu ministra spravedlnosti“. Důvody podle ní nejsou zřejmé, což „zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu“.
Stejně ostře se nyní v návaznosti na masové protesty veřejnosti ozvala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. V rozhovoru pro Hospodářské noviny varovala před tím, aby personální i legislativní změny v soustavě státního zastupitelství prováděla vláda Andreje Babiše.
„Může to být přinejmenším problematické. Právě z pohledu možné důvěry. Bez ohledu na to, jestli reforma je dobrá, nebo špatná, jestli jsou změny dobré, nebo špatné a jestli jsou motivovány snahou o zefektivnění či zlepšení situace,“ reagovala na otázku, zda má reformu justice provádět vláda v čele s trestně stíhaným premiérem.
Bradáčová tak nepřímo zpochybnila věrohodnost Marie Benešové, jelikož legislativní změny připravoval i její předchůdce Jan Kněžínek, a žádné výhrady v tomto směru zevnitř státního zastupitelství nezazněly.
Velmi opatrně se vyjadřuje i její nejbližší spojenec, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jehož může vláda hypoteticky na návrh ministryně spravedlnosti kdykoli odvolat. Ani on neskrývá z výměny ministra Jana Kněžínka překvapení, o jeho práci neměl pochybnosti, a preventivně vyhlašuje, že bude „bránit nezávislost státního zastupitelství do roztrhání těla“.
Ohrožení justice prý nehrozí
V tomto kontextu stojí za pozornost, že podobné obavy nesdílí klíčový žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda. Z pozice ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality se objevuje u všech mediálně exponovaných kauz svého nadřízeného Iva Ištvana, a dá se proto předpokládat, že sdílejí obdobné názory.
Šereda poskytl rozhovor Českému rozhlasu (14. května 2019), kde vyslovil přesvědčení, že jmenováním Benešové bezprostřední ohrožení justice nehrozí. Na rozdíl od Bradáčové nevidí problém ani v tom, kdyby připravila reformu soudů a státního zastupitelství. Nemyslí si ani, že by mohla ovlivňovat některé běžící kauzy.
„Já výměnu ministryně spravedlnosti vůbec nevnímám nějak v kontextu nějakých trestních kauz. Nemám pro to jedinou indicii a dívám se s otevřeným hledím, s čím paní ministryně přijde. Docela mě to zajímá,“ odpověděl Šereda na dotaz, zda se nebude cítit pod tlakem v kauze kolem firmy Kapsch a Jaroslava Faltýnka, u něhož proběhly domovní prohlídky.
„Myslím si, že může vnést dokonce svěží vítr a už opravdu opráší diskuzi nad některými věcmi. A opravdu bych se toho a priori neobával,“ dodal Šereda. Co tímto „svěžím větrem“ myslel, však neupřesnil.
Ve vstřícném tónu vůči nové ministryni proběhl celý rozhovor, což signalizuje rozdílný přístup Pavla Zemana, Lenky Bradáčové a olomouckých vrchních žalobců.
Proč to Petr Šereda dělá? Oplácí Marii Benešové zastání, když do této doby obhajuje nepřiměřený zásah na Úřadu vlády v červnu 2013, kdy byl avizován dosud nepotvrzený největší korupční skandál v polistopadové historii? Nebo jen nové ministryni nadbíhá, jelikož není žádným tajemstvím, že Ivo Ištvan k ní má ze všech tří klíčových státních zástupců nejblíže?
Přitom pokud by měl šéf rezortu spravedlnosti projevit nespokojenost s prací špiček státního zastupitelství, musel by začít právě v Olomouci. Ištvanovi žalobci se podíleli na opakovaném porušování procesních pravidel i zákonů, což jednomyslně konstatovala i parlamentní vyšetřovací komise k okolnostem policejní reorganizace.
Šereda se už osvědčil
Byl to právě Petr Šereda, kdo poskytl zmanipulovaný přepis usnesení GIBS se závěry odloženého vyšetřování bývalého policejního prezidenta Tomáše Tuhého tehdejšímu vedoucímu ostravské expozitury ÚOOZ Jiřímu Komárkovi. Tento blízký spolupracovník Roberta Šlachty křivě obvinil Tuhého z „brutálního úniku informací“.
[ctete postid=“245818″ title=“Benešová v Babišově dresu. Čapí hnízdo považuje za hru pseudomoralistů“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/05/Zeman-Babiš-Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš tvrdí, že jmenování Marie Benešové potěší ČSSD. Ve skutečnosti jako “ permalink=“https://forum24.cz/benesova-v-babisove-dresu-capi-hnizdo-povazuje-za-hru-pseudomoralistu/“]245818[/ctete]
Vyšetřovací komise podala na Komárka i Šeredu trestní oznámení, jelikož Komárek nesměl mít k této kauze žádný přístup. Zatímco Komárek skončil u soudu, který sice konstatoval poškození osobních práv Tuhého, ale bývalého policistu, prý konajícího „ve veřejném zájmu“, osvobodil, vyšetřování jeho zdroje odložil pražský vrchní státní zástupce Marek Bodlák.
Vytvoření chybné konstrukce a zveřejnění falzifikátu usnesení GIBS bylo podle Iva Ištvana jen drobným pochybením, ze kterého pro své podřízené nevyvodil žádné postihy. Ovšem ne každý takový „drobný nedostatek“ málem končí po masivní mediální kampani zvláště v Babišových médiích pádem vlády.
Petr Šereda spolu s Ištvanovým náměstkem Pavlem Komárem, o kterém se při krátkodobém působení Taťány Malé v roli ministryně spravedlnosti spekulovalo jako o novém nejvyšším státním zástupci, se rovněž zviditelnili on-line informováním o vyšetřování vedení policejního prezidia kvůli reorganizaci, čímž porušili pravidla neveřejného řízení. I tady unikli postihu.
Olomoučtí žalobci se společně se Šlachtovými policisty nejaktivněji angažovali i v likvidaci bývalého ředitele GIBS Michala Murína. Ve střetu s Babišovými oponenty posloužili i ve spektakulární olomoucké policejní kauze Vidkun, která zasáhla i bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD).
Jak dopadne Faltýnek?
Z těchto důvodů se dá předpokládat, že Ištvanovi žalobci, kteří nejspolehlivěji posloužili zájmům premiéra Andreje Babiše (i když nejen oni), to budou mít u ministryně spravedlnosti dobré. Možná se „odmění“ zastavením šetření Jaroslava Faltýnka v kauze mýtného tendru, a ani na ně nebude muset někdo „tlačit“.
Je skutečností, že od masivní razie stovek policistů pod dozorem olomouckého vrchního státního zastupitelství počátkem března, kdy domovní prohlídky postihly více než stovku lidí, se v mýtné kauze nic nepohnulo.
Proto je nutné mít pod drobnohledem nejen Marii Benešovou, ale i státní zástupce, jimž podléhají citlivé kauzy spojené s okruhem hnutí ANO a Hradem. Dnes už zřejmě každý jede na vlastní pěst.