Vztek a zášť mezi venkovskou a městskou Amerikou, imigrace, nespravedlnosti jako nerovnost a „bláznivé konspirační teorie“ „rozklad pravdy“ byly zesíleny některými americkými sdělovacími prostředky a ještě více sociálními médii, řekl bývalý prezident Barack Obama v rozhovoru pro BBC Arts historikovi Davidu Olusogovi, když mluvili o Obamově nové knize pamětí.
„Momentálně jsme velmi rozděleni, rozhodně více, než když jsem v roce 2007 poprvé kandidoval a v roce 2008 získal prezidentský úřad,“ říká bývalý prezident.
Naznačuje, že to lze částečně přičíst snaze Donalda Trumpa rozdělit stoupence obou stran mezi sebou, „protože to bylo dobré pro jeho politiku“.
Další věcí, která k tomu výrazně přispěla, je podle Obamy šíření dezinformací na internetu, kde „na faktech nezáleží“.
„Existují miliony lidí, kteří se kloní k názoru, že Joe Biden je socialista a Hillary Clintonová byla součástí zlé kliky, která byla zapletena do pedofilních kruhů,“ říká.
Jako příklad uvedl fámu, podle které demokratičtí politici řídili pedofilní skupinu z jedné washingtonské pizzerie.
„Myslím, že v určitém okamžiku to bude vyžadovat kombinaci regulace a norem v rámci jednotlivých odvětví, abychom se vrátili do bodu, kdy alespoň uznáme společný soubor faktů.“ To ještě předtím, než se začneme dohadovat, co bychom s fakty měli dělat.“
Obama říká, že i když mnoho konvenčních sdělovacích prostředků hlavního proudu si v posledních letech ověřování faktů osvojilo, aby se vyrovnali s šířením dezinformací na internetu, často to nestačí. Podle něj „lež už obletěla zeměkouli, kdy pravda opouštěla brány“.
Obama tvrdí, že rozdělení je také výsledkem socioekonomických faktorů, jako je rostoucí nerovnost a rozdíly mezi venkovskou a městskou Amerikou.
Podle něj je tento problém viditelný ve Velké Británii a po celém světě. Lidé mají pocit, že už se nechytají na žebříčku ekonomického pokroku? Reagují na to tak, že se dají „přesvědčit, že je to chyba této skupiny nebo tamté skupiny“.
Podle Marianny Spring, odbornice na virální konspirační teorie, byly takové fámy základním rysem letošních amerických voleb. Během Trumpova prezidentství se staly silným myšlenkovým proudem. Došlo k tomu, že „online dezinformace se spikleneckými podtóny se už neomezují jen na temná zákoutí internetu“. „Propagují je významné osobnosti s velkým množstvím následovníků.“ Ti dnes mají ve světě politickou moc a týká se to i Bílého domu. „Polarizovaný svět internetu, kde je vše spíše věcí názoru než faktů a my si vybíráme příslušnost ke svému kmeni, vytvořil úrodnou živnou půdu pro konspirace a dezinformace. Rostoucí počet lidí, kteří používají sociální média k vlastnímu zkoumání, dochází k zavádějícím závěrům. Ty mohou být ještě umocněny jednostranným zveřejňováním zpráv stranickými médii,“ říká odbornice.
Nejde jen o to, aby se šílené teorie vyvracely, je potřeba také věnovat pozornost tomu, proč se k nim lidé uchylují. Podle Obamy nebude výsledek jedněch voleb sám o sobě stačit, aby se tento rozklad pravdy zastavil.
(Zdroj BBC.com.)