Co znamená výsledek prezidentských voeb na Ukrajině? Podle komentátora Jefima Fištejna to především byly volby demokratické a podle všech známek neovlivněné ani  nějak administrativně. Ukrajinci se také ukázali jako nikoli nacionalistický národ a nevolili podle etnické příslušnosti.

Stoupenci Vladimira Putina jsou zřejmě zklamáni, protože vítězný kandidát Zelenskij nepředstavuje žádný příklon k Rusku. Nic takového ani nemůže nabízet, protože jen asi 11 – 12 procent lidí volilo stranu s proruským programem.

Zelenskij je samozřejmě v obtížné situaci a to také ekonomicky. Země má ovšem rovnoměrný vzestup HDP a to dvojnásobný, než je vidět v Rusku. Problémem je i korupce, ale i tato potíž je v Rusku větší a to se týká i oligarchů. Pokud za oligarchu pověžujeme člověka, který má moc, peníze a média, tak na Ukrajině je pět až deset takových lidí, zatímco v Rusku stovky.

Bude třeba řešit situaci na území pod vládou separatistů, ale nějakou zásadní změnu tu komplikuje Vladimir Putin, který nařídil vydávat ruské pasy lidem žijícím v této oblasti.

Zdá se, že Ukrajina bude pokračovat v evropské a západní cestě.

Revue Forum Banner