Komentátor Jefim Fištejn se ve svém videokomentáři pro deník FORUM 24 tentokrát věnoval komplikacím spojenými s blížícím se brexitem. Tím základním sporem je nyní možnost odkladu odchodu Velké Británie z Evropské unie, jenomže zde hrají zásadní roli časové možnosti obou stran. Jde tedy de facto o to, kdo koho dostane do časové tísně.

Problémy jsou spojeny nejen s odporem přímo v Británii, ale také snahou Bruselu dostat zemi do časové tísně. „Na stole stále zůstává návrh premiérky Mayové,“ připomněl komentátor s tím, že by datum brexitu mohlo být odloženo o nějakou dobu.

Právě o odkladu se vedou debaty. Je tu možnost odložení dvou týdnů, dvou měsíců nebo dvou let, což prosazuje Evropská unie. Proč jsou tyto možnosti různě zajímavé? „Odklad o dva týdny toho moc nezmění,“ myslí si Fištejn.

Pokud jde o další dva měsíce, míček by se dostal na polovinu hřiště EU. „Koncem května, a to o týden dříve, než by bylo datum brexitu, se konají volby do Evropského parlamentu.“ V takové chvíli by své europoslance volili i Britové, jenomže jejich mandáty jsou již rozpočítány mezi ostatní země.

Revue Forum Banner