Jefim Fištejn: Rusko perverzně a důmyslně podporuje doping. Na olympiádě být nemá

Jak Mezinárodní olympijský výbor naloží s ruskou olympijskou výpravou? Pojedou Rusové? Celý problém dopingu komentuje pro deník FORUM 24 jeho spolupracovník Jefim Fištejn.

„Jedná se o důmyslný, státní systém dopingu, který byl provozován přinejmenším v době olympijských her v Londýně 2012 a v Soči 2014,“ upozorňuje Fištejn, který připomíná, že odhalení přišlo poté, co ruský expert Grigorij Rodčenkov na odhalování dopingu požádal v USA o azyl.

Veškeré krytí dopingu hlídala FSB, nástupní organizace tajné služby KGB. „Sportovcům se odebíraly čisté vzorky,“ popisuje Fištejn. Rodčenkov tvrdí, že byl ve své funkci nucen sportovcům zakázané látky podávat. V Rusku je stíhán za to, že jm ale měl doping vnucovat.

Mezinárodní antidopingová agentura WADA celý případ šetří. „Potvrdilo se to, co Rodčenkov popsal ve svých prohlášení, ale i to, co vydal deník New York Times,“ uvádí Fištejn. V NYT vyšla faksimilie Rodčenkova deníku, v němž popisoval průběh podvodů na olympiádě v Soči.

Ve vzorcích v době konání olympiády v Rusku navíc vznikaly zmatky, u dvou žen se zjistilo, že měly mužskou DNA, jiné zase měly obsah soli neslučitelný se životem. V Soči Rusové slavili velký úspěch, získali 33 medailí. „Celá třetina jim byla odebrána,“ připomíná Fištejn s tím, že původně ocenění sportovci mají zákaz další účasti na olympijských hrách.

Rusové nyní čekají na verdikt, zda budou moci vůbec na olympiádu jet. Podle Fištejna se ale v případě zákazu nebude jednat o princip kolektivní viny. „Takové tvrzení je jen způsob, jak znemožnit potrestání státní moci, která takto zasahovala do sportu,“ myslí si komentátor. Právě nepřipuštění Rusů vidí jako řešení s dílčími výjimkami, například bez vlajky či hymny v případě úspěchu.

Ruští sportovci by mohli také vystupovat pod ruským mezinárodním olympijským výborem. „Trest musí přijít. Používání dopingu zkresluje výsledky,“ zdůrazňuje Fištejn s tím, že k těmto prohřeškům rozhodně nedocházelo podle jediného svědectví, ale podle mnoha lidí, a to i bývalých sportovců.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner