Publicista Jefim Fištejn v rozhovoru pro Týdeník FORUM popisuje, jak velký omyl je tvrzení, že Rusové a Ukrajinci jsou v podstatě jeden národ. Je to právě naopak, jak v tom, jakou mají obě země minulost, tak hlavně v jejich mentalitě. Fištejn zároveň odmítá tvrzení, že by na Ukrajině vládli fašisté.
Jak se díváte na Putinův názor, že Rusko a Ukrajina je jedna země, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ?
Jediné, co má Rusko s Ukrajinou společného, je, že oba jazyky patří do východoslovanské jazykové skupiny. Totéž jako čeština a polština, což jsou západoslovanské jazyky. Je to hluboká neznalost ze strany těch, kteří tuto tezi prosazují, nebo čistě politický a velmi nekalý úmysl. Každý, kdo jen trošku ovládá historii těchto dvou národů, ví, kolika různými cestami se tato historie vydávala. Neštěstí Ukrajiny spočívalo v tom, že na rozdíl od moskevských knížat, která se podrobila velmi ochotně tzv. tataro-mongolskému jhu, Kyjevské knížectví se nepodrobilo, bylo převálcováno a zmizelo na několik století. Dál v dějinách Ukrajina, což je pro naše slovanofily nové, tíhla vždy k západnímu civilizačnímu okruhu. I nábožensky se Ukrajina velmi přikláněla k řecko-katolickému pojetí křesťanství. Ale i pravoslaví bylo vždy na Ukrajině specifické. Ruská mentalita je diametrálně odlišná od té ukrajinské.
Ve kterých konkrétních věcech?
Ruský člověk je vychován tak, že odvozuje svůj osobní význam a osobnostní význam od velikosti státu, a to ve všech směrech. Nejen rozměrově, ale i ohledně různých historických úspěchů, vyhraných válek a tak podobně. Když je stát dostatečně uznáván ve světě, pak i ruský občan se cítí být uznávaný a má pocit, že to je smyslem jeho života. U Ukrajinců je to přesně naopak. Málokdy vedle sebe existují dva národy s tak rozličným přístupem. Ukrajinci po delší dobu neměli vlastní státnost, a tak vůbec nevztahují osobnost k nějakému státnímu zřízení. Ukrajina, což málokdo u nás ví, je jedna z vlastí anarchistického přístupu ke světu. Ukrajině se říkalo „pole volnosti“. Bylo to velmi podobné jako Polsko v dobách, kdy polský sněm volil svá knížata. Ukrajina neměla nejvyššího panovníka v zemi a natož panovníka, jehož moc by se…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.