Jefim Fištejn: Ukrajina se osvobozuje od mentality podřízenosti

Jefim Fištejn (Profimedia)

Jefim Fištejn | FOTO: Profimedia

Publicista Jefim Fištejn v rozhovoru pro Týdeník FORUM popisuje, jak velký omyl je tvrzení, že Rusové a Ukrajinci jsou v podstatě jeden národ. Je to právě naopak, jak v tom, jakou mají obě země minulost, tak hlavně v jejich mentalitě. Fištejn zároveň odmítá tvrzení, že by na Ukrajině vládli fašisté.

Jak se díváte na Putinův názor, že Rusko a Ukrajina je jedna země, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ?
Jediné, co má Rusko s Ukrajinou společného, je, že oba jazyky patří do východoslovanské jazykové skupiny. Totéž jako čeština a polština, což jsou západoslovanské jazyky. Je to hluboká neznalost ze strany těch, kteří tuto tezi prosazují, nebo čistě politický a velmi nekalý úmysl. Každý, kdo jen trošku ovládá historii těchto dvou národů, ví, kolika různými cestami se tato historie vydávala. Neštěstí Ukrajiny spočívalo v tom, že na rozdíl od moskevských knížat, která se podrobila velmi ochotně tzv. tataro-mongolskému jhu, Kyjevské knížectví se nepodrobilo, bylo převálcováno a zmizelo na několik století. Dál v dějinách Ukrajina, což je pro naše slovanofily nové, tíhla vždy k západnímu civilizačnímu okruhu. I nábožensky se Ukrajina velmi přikláněla k řecko-katolickému pojetí křesťanství. Ale i pravoslaví bylo vždy na Ukrajině specifické. Ruská mentalita je diametrálně odlišná od té ukrajinské.

Ve kterých konkrétních věcech?
Ruský člověk je vychován tak, že odvozuje svůj osobní význam a osobnostní význam od velikosti státu, a to ve všech směrech. Nejen rozměrově, ale i ohledně různých historických úspěchů, vyhraných válek a tak podobně. Když je stát dostatečně uznáván ve světě, pak i ruský občan se cítí být uznávaný a má pocit, že to je smyslem jeho života. U Ukrajinců je to přesně naopak. Málokdy vedle sebe existují dva národy s tak rozličným přístupem. Ukrajinci po delší dobu neměli vlastní státnost, a tak vůbec nevztahují osobnost k nějakému státnímu zřízení. Ukrajina, což málokdo u nás ví, je jedna z vlastí anarchistického přístupu ke světu. Ukrajině se říkalo „pole volnosti“. Bylo to velmi podobné jako Polsko v dobách, kdy polský sněm volil svá knížata. Ukrajina neměla nejvyššího panovníka v zemi a natož panovníka, jehož moc by se…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články