Jen pár tisíc protestujících na nedělní demonstraci Milionu chvilek? Manipulace, která se šíří na sociálních sítích

Demonstrace Milion chvilek pro demokracii 30. října Václavské náměstí (Pavel Šmejkal, FORUM 24)

Demonstrace Milion chvilek pro demokracii 30. října Václavské náměstí | FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Na sociálních sítích se šíří fotografie, která údajně znázorňuje nízkou účast na demonstraci spolku Milion chvilek pro demokracii s názvem Česko proti strachu. Podle twitterového účtu jsou snímky z protestu zmanipulované sklonem fotoaparátu a výškou vzletu při pořizování fotografií. Ve skutečnosti jde ale o starou fotografii, kterou pořádal spolek ještě v době protiepidemických opatření v době covidu-19.

„Na demošce MCH (Milionu chvilek pro demokracii, pozn. red.) v neděli plno. Ovšem záleží, jakým sklem fotíte a jak vysoko vzlétnete,“ píše na twitteru účet Čítárny Knihy. K příspěvku také přidal pět fotografií. První z nich má ukazovat malý počet demonstrantů při focení z výšky. Další čtyři potom podle účtu ukazují, jak se pohled na počet demonstrantů změní, když fotograf stojí mezi nimi.

Účet má na sociální síti twitter přes čtyři tisíce sledujících. Pod příspěvkem se kromě uživatelů, kteří upozorňují na lež, ale objevují i lidé, kteří informacím věří. „Aha, takže takhle oni klamou, to stejné se dělo během voleb Trumpa!“ píše jeden z uživatelů. 

Kromě Čítárny Knihy ale stejnou fotografii sdílely i dezinformační weby. Například web Pravý prostor, který se označuje za svobodný a nezávislý internetový deník, porovnává počet účastníků na akci Milionu chvilek s demonstrací, která se uskutečnila v pátek rovněž na Václavském náměstí.

Fotografie použitá v příspěvku ale není ze dne, kdy se demonstrace Milionu chvilek konala. Je podstatně starší. Ve skutečnosti jde o výstřižek z videozáznamu webu Novinky.cz, který je více než rok starý.

()

Na konci loňského roku se na Václavském náměstí sešla demonstrace pod názvem Hrad za hranou. Protestujícím tenkrát vadila reakce prezidenta Miloše Zemana na informace o útoku v moravských Vrběticích, kde dva příslušníci ruských tajných služeb odpálili v roce 2014 muniční sklad.

Kromě úhlu pořizování fotografií účet využívá i rozestupů, které mezi sebou mají demonstranti. „Z deníčku demonstranta Milion Chvilek 1. Stůjte od sebe aspoň 2 m, ať to vypadá, že nás je hodně 2. Vemte sebou co největší vlajky, ať se prostor zaplní 3. Mávejte hlavně am. a ukr. vlajkami, aby každý věděl, kdo to organizuje 4. Nezapomeňte křičet: Chceme českou vlajku zpět,“ píše účet v dalším příspěvku.

Protest z letošního dubna, ze kterého fotografie pochází, se ale konal v době pandemie koronaviru, proto mají na fotografii účastníci rozestupy. Organizátoři tenkrát žádali účastníky o dodržování bezpečnostního desatera, které vedle obligátních respirátorů a rozestupů obsahovalo i výzvu k otestování se.

Na fotografii je navíc vidět ukrajinská vlajka, která má podle účtu na twitteru dokazovat, že jde o nedělní demonstraci. V tomto případě se ale nejedná o fotomontáž nebo manipulaci. Ukrajinská vlajka byla opravdu součástí demonstrace už před více než rokem. Dokládají to jak fotografie, tak i záznam z té doby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články