Na sociálních sítích se šíří fotografie, která údajně znázorňuje nízkou účast na demonstraci spolku Milion chvilek pro demokracii s názvem Česko proti strachu. Podle twitterového účtu jsou snímky z protestu zmanipulované sklonem fotoaparátu a výškou vzletu při pořizování fotografií. Ve skutečnosti jde ale o starou fotografii, kterou pořádal spolek ještě v době protiepidemických opatření v době covidu-19.
„Na demošce MCH (Milionu chvilek pro demokracii, pozn. red.) v neděli plno. Ovšem záleží, jakým sklem fotíte a jak vysoko vzlétnete,“ píše na twitteru účet Čítárny Knihy. K příspěvku také přidal pět fotografií. První z nich má ukazovat malý počet demonstrantů při focení z výšky. Další čtyři potom podle účtu ukazují, jak se pohled na počet demonstrantů změní, když fotograf stojí mezi nimi.
Na demosce MCH v nedeli plno
ovsem zalezi jakym sklem fotite a jak vysoko vzletnete pic.twitter.com/cVSCS8ucnR— Čítárny Knihy (@citarnyknihy) October 30, 2022
Účet má na sociální síti twitter přes čtyři tisíce sledujících. Pod příspěvkem se kromě uživatelů, kteří upozorňují na lež, ale objevují i lidé, kteří informacím věří. „Aha, takže takhle oni klamou, to stejné se dělo během voleb Trumpa!“ píše jeden z uživatelů.
Kromě Čítárny Knihy ale stejnou fotografii sdílely i dezinformační weby. Například web Pravý prostor, který se označuje za svobodný a nezávislý internetový deník, porovnává počet účastníků na akci Milionu chvilek s demonstrací, která se uskutečnila v pátek rovněž na Václavském náměstí.
Fotografie použitá v příspěvku ale není ze dne, kdy se demonstrace Milionu chvilek konala. Je podstatně starší. Ve skutečnosti jde o výstřižek z videozáznamu webu Novinky.cz, který je více než rok starý.

Rozšířené vydání knihy Pavla Šafra Češi mezi pravdou a lží je tady. Navíc s kapitolami o Babišovi i Rusku
číst článek »Na konci loňského roku se na Václavském náměstí sešla demonstrace pod názvem Hrad za hranou. Protestujícím tenkrát vadila reakce prezidenta Miloše Zemana na informace o útoku v moravských Vrběticích, kde dva příslušníci ruských tajných služeb odpálili v roce 2014 muniční sklad.
Kromě úhlu pořizování fotografií účet využívá i rozestupů, které mezi sebou mají demonstranti. „Z deníčku demonstranta Milion Chvilek 1. Stůjte od sebe aspoň 2 m, ať to vypadá, že nás je hodně 2. Vemte sebou co největší vlajky, ať se prostor zaplní 3. Mávejte hlavně am. a ukr. vlajkami, aby každý věděl, kdo to organizuje 4. Nezapomeňte křičet: Chceme českou vlajku zpět,“ píše účet v dalším příspěvku.
Protest z letošního dubna, ze kterého fotografie pochází, se ale konal v době pandemie koronaviru, proto mají na fotografii účastníci rozestupy. Organizátoři tenkrát žádali účastníky o dodržování bezpečnostního desatera, které vedle obligátních respirátorů a rozestupů obsahovalo i výzvu k otestování se.
Na fotografii je navíc vidět ukrajinská vlajka, která má podle účtu na twitteru dokazovat, že jde o nedělní demonstraci. V tomto případě se ale nejedná o fotomontáž nebo manipulaci. Ukrajinská vlajka byla opravdu součástí demonstrace už před více než rokem. Dokládají to jak fotografie, tak i záznam z té doby.