Jen za poslední říjnový den vypálili Rusové na Ukrajinu rakety za tři čtvrtě miliardy dolarů

Protiletadlové rakety S-300 na pásovém podvozku (Vitaly V. Kuzmin, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Protiletadlové rakety S-300 na pásovém podvozku | FOTO: Vitaly V. Kuzmin, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Podle výpočtu, který uskutečnil magazín Forbes, vypustilo Rusko během masivního ostřelování ukrajinských civilních cílů a cílů spojených s energetickou infrastrukturou rakety a střely za přibližně 760 milionů dolarů, tedy za takřka 18,5 miliardy korun.

Výpočet vychází z údajů, které uvedly, že bylo odpáleno 55 řízených střel Ch-101, 22 protiletadlových raket S-300, jedna protiletadlová střela Ch-59 a pětice sebevražedných střel různých typů.

()

Forbes odhadl cenu vypálených střel následovně: Cena střely Ch-101 je přibližně 13 milionů dolarů, raketa S-300 vyjde na 2 miliony, Ch-59 na jeden milion, stejně tak stojí i použité bezpilotní prostředky. Dohromady tedy suma vyšplhá na přibližně 760 milionů.

Podle ukrajinského generálního štábu bylo z 55 řízených střel vyslaných ruskými agresory na civilní infrastrukturu 45 sestřeleno, ale 10 jich cíl zasáhlo. V případě protiletadlových střel pak byla úspěšnost menší, protože hlavní úsilí protivzdušné obrany bylo zaměřeno na sestřelování řízených střel, kdy bylo jasné, že míří na objekty kritické infrastruktury.

Jak vysoké celkové náklady již vynaložil Putinův režim na ostřelování Ukrajiny pomocí těchto raket a střel, lze jen stěží odhadnout. Skromné odhady hovoří o přibližně 500–900 milionech dolarů za každý den vojenské agrese. To by za osm měsíců války znamenalo minimálně 200 miliard dolarů. K tomu je však ještě nutno přičíst další obří náklady na zajištění vojenských jednotek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články