Jeremy Clarkson se ostře obul do Grety Thunbergové. Zkritizovala ho za to vlastní dcera

Populární britský novinář Jeremy Clarkson Gretě Thunbergové vyčítá pokrytectví (Youtube, koláž redakce)

Populární britský novinář Jeremy Clarkson Gretě Thunbergové vyčítá pokrytectví | FOTO: Youtube, koláž redakce

Před šestnáctiletou Švédkou, která vystupuje na klimatických konferencích, už není úniku ani na motoristických webech. Může za to bývalý moderátor pořadu Top Gear Jeremy Clarkson, který dotyčnou teenagerku označil za rozmazleného fracka a poslal ji zpátky do školy.

Populární anglický novinář reagoval na vystoupení aktivistky Grety Thunbergové na summitu světových lídrů v New Yorku z minulého týdne, kde se obořila na přítomné, že jí ukradli dětství ignorací globálních změn klimatu.

„Když má dospívající dívka záchvat vzteku, většina rodičů ji pošle do jejího pokoje, dokud se neuklidní. Když se ale šestnáctiletá Greta Thunbergová dostala na pódium v sídle Organizace spojených národů a měla adolescentní záchvat, byla ohlušena potleskem,” kritizoval Clarkson v deníku the Sun nezdravou pozornost, které se Thunbergové dostává. „Ale ne ode mě. Protože jsem byl na záchodě, jak mi bylo zle,” dodal Clarkson, který je známý nezaobaleným projevem i barvitými příměry.

V předmětném článku se vůči dotyčné vymezil několika přiléhavými paralelami. „Ukradli jste mi mé sny a mé dětství. Jsme na počátku vyhynutí lidstva a vše, o čem dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o nekonečném ekonomickém růstu. Jak si to dovolujete?” ocitoval Clarkson asi nejkřiklavější pasáž z přepjatě přednesené řeči Thunbergové a obratem reagoval: „Jak si to dovolujeme? Ne, jak vy si dovolujete plavit se do Ameriky na karbonové jachtě za 15 milionů liber, které jste nevydělala a která má záložní naftový motor, o kterém jste se nezmínila?”

Clarkson vztáhl výtky Thunbergové na celou svou generaci a jejím jménem na ně reagoval. „Je mi líto, slečno Thunbergová, ale když jste se opřela do mé generace, musíte přijmout, že se já opřu do té vaší. Co pilulky, které berete, když vás bolí hlava? Co čistá voda, která teče z vašeho kohoutku? Co jídlo, které si můžete koupit v jakoukoli denní a noční dobu? Žádný šestnáctiletý člověk se o to nezasloužil.”

Clarkson, který si projev Thunbergové zjevně vyložil jako zatracení celé západní společnosti, řečnici připomněl, že využívá všech jejích výdobytků. „A pak se na chvíli zastavte a zamyslete nad tím, jak klidně spíte v noci s vědomím toho, že dospělí staví, udržují a létají se švédskými stíhačkami, aby vás udrželi v bezpečí. Dali jsme vám mobily, laptopy a internet. Vytvořili jsme sociální média, která tak rádi používáte, a provozujeme banky, které tohle všechno platí. Tak jak si dovolujete stát tam a poučovat nás, vy rozmazlený fracku?” napsal Clarkson v nejostřejší části svého sloupku. Svůj odsudek Clarkson odůvodnil poukazem na jednání Thunbergových, kteří svou dceru údajně poslechli, když je vyzvala, aby přestali létat a jíst maso.

„Mlácení pěstí do stolu nic nezmění a uvědomíte si to hned, jakmile budete o pár let starší,” napsal dále Clarkson, který nerozporuje antropogenní příčiny oteplování povrchu Země, ale neztotožňuje se s představou, že by podobné emotivní projevy problém vyřešily.

(repro: Polygraph.info)

„Vraťte se do školy, jak rychle jen dovedete, a tvrdě pracujte při hodinách vědy. Protože věda ten problém nakonec vyřeší, ne mračení se a křičení každých pět minut. Tisíce lidí, které jste si troufla z něčeho obviňovat, se pokouší dělat přesně to, co chcete. Tak buďte hodná dívka, buďte zticha a nechte je se s tím vypořádat,” uzavírá Clarkson svůj příspěvek, za nějž schytal kritiku i od vlastní dcery.

„Nebylo by to pěkné, kdyby všichni chlapi ve středním věku dokázali mluvit s Gretou či o Gretě, té zatraceně kurážné teenagerce, která mění svět, jako pisatel následujícího tweetu?“ komentovala na Twitteru Emily Clarksonová jiný, veskrze obdivný příspěvek o dotyčné Švédce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]