Jermanová si do zasedačky pořídila rušičku za 50 tisíc. Kvůli strachu z odposlechů

Jaroslava Pokorná Jermanová  (ČTK)

Jaroslava Pokorná Jermanová | FOTO: ČTK

Bývalá hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) si do zasedačky pořídila speciální přístroj, který zdánlivě vypadá jako lustr. Ve skutečnosti ale jde o rušičku nahrávání, která měla zamezit možným odposlechům. Informaci přinesl server Seznam Zprávy.

Dnes už bývalá kontroverzní hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se bála možných odposlechů. Její strach byl tak urputný, že na krajský úřad nechala pořídit rušičku nahrávání za 46 tisíc korun. Na první pohled by si rušičky nikdo nemusel všimnout, vypadá jako obyčejný lustr. Současné vedení nechá zařízení odstranit, není totiž potřeba.

FORUM 24 (archiv)

Rušička generuje speciální zvuk, takže pokud by v zasedačce na krajském úřadu někdo nahrával rozhovory vlivných zástupců, na nahrávce uslyší jen tzv. bílý šum, který má stejnou frekvenci jako lidský hlas. Nahrávku by tak zničil.

Jak uvádí Seznam Zprávy, není možné zjistit, z jakého důvodu kraj takové zařízení vůbec pořizoval. Z celé budovy bylo jen v zasedačce Jermanové. Nechala jej tam instalovat na konci roku 2017, rok po volbách, při složení tehdejší koalice.

Před možnými odposlechy se hejtmanka bránila i důkladnou bezpečnostní prověrkou kanceláří a prostor úřadu za téměř milion korun. Šlo o třicítku takto zkontrolovaných místností, nejvýše postavených zaměstnanců kraje, ale i radních, ředitelů, předsedů nebo mzdových účetní. Hejtmanka je objednala v době, kdy čelila kauze předražených externích poradců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]