Ještě ke Kuberovi a kouření. Příliš legrace v parlamentu škodí zdraví

Eric Drooker

Senátor Jaroslav Kubera podal návrh na naprostý zákaz kouření. Kdo zná pana senátora,  tak ví, že se jedná samozřejmě o humor. Pan senátor je vášnivý kuřák, který se domnívá, že řada restrikcí týkajících se kouření zasahuje do soukromí člověka a také do práv lidí, kteří provozují různá zařízení, například pohostinství.

Je pravda, že některá opatření, která se týkají kuřáků, jsou přemrštěná a stejně tak, záleží především na tom, jaká atmosféra bude ve společnosti. To by mělo předcházet, což se koneckonců také děje.

Pan Kubera  je znám svým smyslem pro humor a také ho projevil v  tomto případě, ale šlápl poněkud vedle. Na půdě parlamentu samozřejmě kromě vážně míněné práce také očekáváme nějakou míru legrace.  Zákonodárci jsou také jenom lidé a během nekonečné schůze se někdy chtějí odměnit nějakým drobným žertem. (Ne že by se to vždycky moc povedlo.) To jim může ulehčit poměrně nudné vysedávání nad velkým množstvím zákonů. Parlament by ale neměl být místem, kde člověk zásadně změní svou roli. Zákonodárce je vždycky zákonitě tak trochu hercem, ale Senát či Sněmovna nemají být místem, kde tu původní a vážnou roli zcela opustí.

Ve společnosti už tak převládá pocit, že politici jsou šarlatáni, kteří to, co dělají, nemyslí vážně a že jde v podstatě o jednoduchý způsob obživy a sebeprezentaci narcistických jedinců. Pokud bude někdo zákony navrhovat pro legraci, tak překračuje určité meze a vlastně tím škodí celému demokratickému procesu.

Proto by bylo lepší příště smysl pro humor uplatnit nějakým jiným způsobem. Parlament je už tak dost přetížen vytvářením zákonů, velmi často nedokonalých, což budí posměch veřejnosti. Zatěžovat celý tento provoz ještě věcmi, které tam nepatří, není na místě.

Dobrou stránkou věci jistě je, že návrh senátora Kubery na naprostý zákaz kouření pochopitelně vyvolá svou chtěnou absurditou nějakou debatu, která bude užitečná sama o sobě. To nic nemění na tom, že jen tak nějak jako vedlejší důsledek. Jaroslav Kubera je pochopitelně demokratický politik, ale tohle nepřinese nic moc dobrého, co by převažovalo. Humor je třeba brát kapku vážně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články