Kalousek varuje před krizí. Zastavte šílený kompilát jménem daňový balíček, píše

Miroslav Kalousek (ČTK)

Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

Ani několik málo týdnů před koncem roku není jasné, jak to nakonec dopadne s daňovým balíčkem, který schválila poslanecká sněmovna a který je aktuálně v senátu. Postoj horní komory není jednoznačný. Prezident Miloš Zeman avizuje, že bude balíček vetovat. Premiér Andrej Babiš slibuje, že to hlavě státu ještě rozmluví. Nikdo tak netuší, jaké daně budeme od ledna platit. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska by se balíček měl zahodit a po volbách by se měla udělat pořádná daňová reforma.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na facebooku napsal: „Máme historický propad veřejných rozpočtů. Krizi, o které nevíme, jak dlouho bude trvat. Ještě na Vánoce nebude nikdo vědět, jaké bude v lednu platit daně. Jediné odpovědné řešení je balíček zahodit a po volbách udělat pořádnou daňovou reformu.“

„Mám pocit volajícího na poušti. Ale volám to s veškerou naléhavostí podpořenou třicetiletou profesní zkušeností s veřejnými rozpočty, zkušeností ministra financí ve dvou obdobích a zkušeností předsedy Rady ECOFIN Evropské unie. Šílený kompilát, nazývaný daňovým balíčkem, může dopadnout buď špatně, nebo ještě hůř,“ dodal šéf poslaneckého klubu TOP 09.

Eric Drooker

Horní komora parlamentu by měla o daňovém balíčku jednat 10. prosince. Zdá se, že ani na půdě senátu nepanuje ohledně jeho podoby shoda. Je zde několik návrhů, jak ho upravit. Může se stát, že se nestihne schválit do konce roku, případně se o něm může hlasovat i mezi svátky. Stále tak není jasné, v jaké podobě bude balíček schválen – a jaké daně se tedy od ledna budou platit – a jak se k němu postaví prezident Zeman, který je připravený ho vetovat.

Předseda vlády Andrej Babiš však věří, že od toho hlavu státu ještě odradí. Miloš Zeman kritizuje to, že balíček v současné podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Nelíbí se mu rovněž, že navzdory dohodě neobsahuje novela ustanovení o zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmů pouze na dva roky.

„Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit,“ uvedl premiér Babiš v pátek pro Rádio Z a dodal: „Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo.“

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmů 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

K podmínce prezidenta Zemana, aby zavedení sazeb daně z příjmů 15 a 23 procent bylo na dva roky, Babiš dříve uvedl, že jde jen o politický slib prezidentovi. V návrhu to explicitně uvedeno není.