Ještě větší ostuda a další problém. Na podivnosti okolo Čapáku upozorňují i Němci

Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš se 29. července odpoledne oženil se svou dlouholetou partnerkou Monikou. Svatbě pod širým nebem na Čapím hnízdě v Olbramovicích na Benešovsku přihlíželo na 200 hostů.  ()

Ostuda a problém Andreje Babiše okolo Čapího hnízda je zřejmě ještě ještě větší. Na podivné finanční toky okolo letního sídla Andreje Babiše upozornil také německý finanční úřad, jak zjistil server Echo 24. Úředníkům německého berňáku se nezdály platby, které hradil tamní Agrofert Čapímu hnízdu za reklamu.

Kontroloři v Německu dokonce poslali v roce 2014 do ČR podnět o podezřelých transakcích mezi oběma subjekty, uvádí Echo. Ovšem v té době se v České republice stal ministrem financí, tedy faktický šéf všech finančáků v zemi, sám Andrej Babiš, současně vlastník obou subjektů, na které Němci upozornili. Ano, to je ten obrovský střet zájmů, kterého jsme dlouhodobě svědky. Po loňských volbách Babiš navíc „povýšil“ na premiéra, ministerstvo financí vede jemu zcela loajální Alena Schillerová.

Není tedy překvapivé, že se tuzemský berňák nechce ke kauze vyjadřovat a nesděluje ani to, jak s oznámením z Německa naložil. Pro Echo věc nekomentoval ani mluvčí Agrofertu.

Velké příjmy mělo Čapí hnízdo také od tuzemských firem Agrofertu. Tak jako od německého to byly miliony za údajnou reklamu. Obecně se nad podobnými obchody finanční úřady pozastavují s podezřením, že může jít o umělé snižování zisku, a tedy daní. Navíc zde platil Babiš za reklamu Babišovi – zjednodušeně řečeno.

V souvislosti s Čapím hnízdem hrozí Babišovi deset let vězení. Obviněna je také jeho manželka a další příbuzní. Evropští vyšetřovatelé a tuzemští detektivové zjistili, že se premiér a jeho nejbližší mohli dopustit dotačního podvodu v souvislosti se stavbou svého letního sídla.

Nově popsaná větev kauzy může znamenat další problém pro Andreje Babiše, mohlo by jít o krácení daní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]