Jihlavští lékaři nechtěli ošetřit irácké uprchlíky. Prý kvůli mediální pozornosti

Eric Drooker

Lékaři na Jihlavsku podle informací Českého rozhlasu odmítli vyšetřit uprchlíky z Iráku. Česká lékařská komora odmítá, že by se jednalo o xenofobii nebo nějaké předsudky a tvrdí, že důvodem by mohl být příliš velký počet pacientů v regionu nebo také velká mediální pozornost, které by mohli být vystaveni.

Přesun Iráčanů do České republiky organizuje Nadační fond Generace 21, který ale jména konkrétních lékařů neuveřejnil, jelikož se jedná o dohodu mezi jednotlivými subjekty. Předseda lékařské komory na Jihlavsku Karel Dvorník se svých kolegů zastal. „Jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že se nejedná o nějaké xenofobní důvody,“ uvedl. „ Navíc jsme všichni přísahali, takže věřím tomu, že kdyby opravdu šlo o nějaké ohrožení života, tak by každý z nás tu péči poskytl,“ doplnil. Dvorník se zároveň domnívá, že svoji roli mohla hrát i pozornost, která je s uprchlíky spojená. Na Jihlavsku prý navíc působí málo lékařů, a tak mají příliš mnoho pacientů.

Eric Drooker

Křesťanské uprchlíky z Iráku, kteří přiletěli do České republiky v lednu, nechtěl v Jihlavě vyšetřit žádný lékař, oslovených přitom bylo patnáct. „Říkali, že lékaři je odmítají, nevysvětlovali mi důvody, ale byli z toho samozřejmě velmi smutní,“ popsal pro Český rozhlas farář Jakub Holík. „Oslovil jsem několik přátel, které znám z kostela, kteří jsou věřící lidé a praktičtí lékaři a právě jeden z nich řekl, že rád pojede,“ dodal Holík. Uprchlíky nakonec vyšetřila lékařka z Třebíče.

Na Letišti Václava Havla v Praze přitom dnes odpoledne přistála druhá skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Jde o čtyři rodiny, které mají 17 členů. Mezi nimi je devět dětí. Do Česka by v příštích týdnech mělo přesídlit celkem 153 uprchlíků. Ani tyto další uprchlíky však nebudou vyšetřovat jihlavští doktoři, nýbrž doktorka ze sedmnáct kilometrů vzdálené Třeště.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner