Opět je to tady. Rostou obavy z nové mutace koronaviru. Nejnovější verze je dosud nejsilněji zmutovanou verzí. Má tak dlouhý seznam mutací, že ji jeden vědec označil za „strašlivou“. Potvrzené případy se zatím soustřeďují hlavně v jedné jihoafrické provincii, ale existují náznaky, že by se mohly rozšířit dál.
Okamžitě se objevují otázky, jak rychle se nová varianta šíří, jak je schopna obejít část ochrany poskytované vakcínami a co by se s ní mělo dělat.
James Gallagher na BBC.com píše, že existuje zatím mnoho spekulací, ale jasných odpovědí je velmi málo.
Varianta se nazývá B.1.1.529 a Světová zdravotnická organizace jí v pátek přidělila řecké kódové označení omikron. „Je také neuvěřitelně silně zmutovaná. Profesor Tulio de Oliveira, ředitel Centra pro reakci na epidemie a inovace v Jihoafrické republice, uvedl, že se jedná o ‚neobvyklou konstelaci mutací‘ a že se ‚velmi liší‘ od jiných variant, které kolují.“
„Tato varianta nás skutečně překvapila, má velký skok ve vývoji a mnohem více mutací, než jsme očekávali,“ říká.
Profesor de Oliveira na brífinku pro média uvedl, že celkově bylo zaznamenáno 50 mutací a více než 30 mutací na spike proteinu, který je cílem většiny vakcín a klíčem, který virus používá k odemčení brány do buněk našeho těla. Tato úroveň mutací s největší pravděpodobností pochází od jediného pacienta, který nedokázal virus porazit.
Obavy vzbuzuje, že tento virus se nyní radikálně liší od původního, který se objevil v čínském Wuhanu. To znamená, že vakcíny, které byly navrženy na základě původního kmene, nemusí být tak účinné.
Profesor Richard Lessells z KwaZulu-Natalské univerzity v Jihoafrické republice uvedl: „Vyvolává v nás obavy, že by tento virus mohl mít zvýšenou přenosnost, zvýšenou schopnost šířit se z člověka na člověka, ale také by mohl být schopen obejít části imunitního systému.“
Existuje mnoho příkladů variant, které na papíře vypadaly děsivě, ale pak z toho nic nebylo. Varianta beta na začátku roku vzbuzovala velké obavy, nakonec to však byla rychleji se šířící delta, která ovládla svět.
Profesor Ravi Gupta z Cambridgeské univerzity uvedl: „Beta unikala imunitnímu systému a nic jiného. Delta byla infekční a mírně unikala imunitnímu systému. Tato má potenciálně obojí ve vysoké míře.“
Na jasné závěry je zatím brzy, ale již nyní existují známky, které vyvolávají obavy. V provincii Gauteng v Jihoafrické republice bylo plně potvrzeno 77 případů, čtyři případy v Botswaně a jeden v Hongkongu (který přímo souvisí s cestami z Jihoafrické republiky).
„Devadesát procent případů v Gautengu již může být variantou této mutace a může se již vyskytovat ve většině provincií v Jihoafrické republice,“ píše BBC. „To nám však neříká, zda se šíří rychleji než delta, zda je závažnější nebo do jaké míry se může vyhnout imunitní ochraně, která je výsledkem očkování.
Rovněž nám neříká, jak dobře se bude varianta šířit v zemích s mnohem vyšší proočkovaností, než je 24 procent v Jihoafrické republice.“
Prozatím tato mutace vzbuzuje značné obavy a je třeba ji pečlivě sledovat. Poučení z pandemie je, že nelze vždy čekat, až budeme mít všechny odpovědi.