Jihoafrická soudružka má zvláštní sen, chce vědět, jak u nás lidé žili za socialismu

Claudia Martinez Mullenová. (repro: www.ru.ac.za)

Claudia Martinez Mullenová. | FOTO: repro: www.ru.ac.za

Haló noviny občas přinesou i materiál, který je roztomilý. Nebývá to často, ale stane se. Teď třeba přinesly rozhovor s Claudií Martinezovou Mullenovou, komunistkou a profesorkou na vysoké škole v Jihoafrické republice.

Claudia říká: „V této chvíli učím na univerzitě Rouz a převážně tam učím neomarxismus… Hlavně přednáším sociologii práce a obchodní jednoty. Postgraduálně učím geopolitiku, imperialismus a válku a také všechno o marxismu… Mým úkolem je ukázat studentům, co je komunismus a vše, co s tím souvisí.“

Komunistkou se stala v šestnácti letech: „Byla tehdy studená válka a my jsme s ní bojovali.“ Boj zřejmě na globální úrovni, neboť také říká: „Naše komunistická strana má svou mezinárodní kancelář, která má hodně kontaktů především s Čínou.“

Tak to se určitě dozví od spolusoudruhů mnoho užitečných věcí, třeba jak stabilizovat společnost, bodovat člověka na základě digitálních údajů a podle toho ho pak zmáčnout, nebo jako zajistit transplantace orgánů od politických vězňů do těl movitých příjemců z kapitalistické ciziny.

Zaujme otázka Haló novin: „Čím vás jako komunistku a také vaši stranu mohou inspirovat čeští komunisté?“

Souružka míní: „Samozřejmě historií socialistické výstavby včetně všech zkušeností z tohoto období… Ráda bych získala představu, jak lidé žili v běžném praktickém životě v socialismu. Co jim to přinášelo, jaká byla reálna rovnost a jestli byli o něco ochuzeni. Zatím jsem u vás nenarazila na žádnou ucelenou analýzu celého období socialismu u vás, ze které by se dalo analyzovat, proč socialismus byl přerušen, a na těchto zkušenostech stavět především budoucnost… Je to součást mého jakéhosi snu, pochopit život v socialistickém bloku a jak se život za socialismu změnil pro prostého, za kapitalismu vykořisťovaného člověka.“

Mohli bychom udělat nějakou anketu, jakou četbu jí máme doporučit, aby si udělala představu o „reálné rovnosti“ a o co byli u nás lidé „ochuzeni“.

Dalo by se to ale, než si na to vezme aspoň na semestr volno, shrnout do pár vět: Socialismus nebyl, jak doufáme, přerušen, ale rozpadl se definitivně na svou vnitřní prohnilost a dojel na naprostou impotenci. Padl, protože už lezl na nervy dostatečnému množství lidí, takže se za něj nakonec nepostavil skoro nikdo, dokonce ani většina komunistů, kteří se ze strany vypařili, jakmile to šlo. Vyšlo to, protože nastaly příznivé okolnosti, které se opakují málokdy.

A jedna rada: Vykašlete se na komunismus, Claudie, dokud můžete v životě dělat ještě něco užitečného. Není nutné jihoafrický lid tolik týrat.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]