Jihočeský kraj nevypsal termíny pro očkování. Náš postup byl správný, tvrdí hejtman Kuba

facebook/Martin Kuba

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) | FOTO: facebook/Martin Kuba

V Česku se v pátek ráno spustil rezervační systém pro očkování proti covidu-19. Ten je v první fázi určen lidem nad 80 let. Zhruba hodinu po spuštění ale systém hlásil vyčerpanou kapacitu. Mnoho seniorů si tak žádné datum rezervovat nemohlo. Například v jižních Čechách nejsou aktuálně vypsány žádné termíny pro očkování. Hejtman Martin Kuba (ODS) tvrdí, že chyba není na straně kraje. Podle něj nejsou k dispozici žádné vakcíny.

Seniorů, kteří se mohou od pátku objednat na očkování, je v Česku více než 440 tisíc. Konkrétní termín se ale k sobotnímu ránu podle vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurilly podařilo získat jen zhruba desítce tisíc z nich. „Termíny pro rezervaci jsou aktuálně vyčerpány. Další termíny budou uvolňovány v závislosti na dostupnosti vakcín,“ tvrdil v sobotu odpoledne registrační web.

„V téhle chvíli už máme vyočkované všechny vakcíny, které nám dorazily do kraje. Snažili jsme se očkovat rychle tak, abychom právě byli připraveni na očkování veřejnosti,“ vysvětluje hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba na sociální síti s tím, že se již podařilo naočkovat zdravotníky v nemocnicích, záchranáře, seniory v domovech sociální péče, sestřičky a pečovatele v těchto zařízeních. „Zbývají pouze dva, ve kterých to nebylo kvůli výskytu covidu-19 možné,“ doplnil hejtman.

screenshot ČT24

V jižních Čechách nebyly vypsány termíny pro očkování už v pátek. Kraj chtěl mít podle Kuby jistotu, že budou k dispozici vakcíny. „Náš postup se velmi brzy ukázal jako správný. Během pátku totiž firma Pfizer oznámila snížení dodávek na příští týden až o 40 procent. Ministerstvo nám není schopno zatím říct, o kolik pokrátí dodávky do našeho kraje,“ tvrdí hejtman Jihočeského kraje. „Pokud bychom termíny na příští týden v pátek otevřeli, neumím si představit, jak bychom je teď tisícům seniorů rušili,“ dodal Kuba.

Kraj se nyní snaží zjistit přesný počet seniorů, kteří se v jednotlivých okresech k očkování zaregistrovali. „Jakmile se nám to povede a budeme mít jistotu, kolik vakcín a kdy dorazí, otevřeme termíny. Pak už máme jasný plán, jak naočkovat naše seniory ve všech okresech během velmi krátké doby,“ slíbil jihočeský hejtman. „Omlouvám se všem Jihočechům za tyhle komplikace, ale bohužel ten systém neřídíme a musíme se přizpůsobovat počtu vakcín,“ tvrdí Martin Kuba.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner