Jiný Den dětí. Uctění památky dětí, které zabili a mučili komunisté matkám v lágrech

Dětský hřbitov v Ďáblicích. Nevyšetřený a nepotrestaný těžký zločin bolševiků  (bez-komunistu.cz)

Dětský hřbitov v Ďáblicích. Nevyšetřený a nepotrestaný těžký zločin bolševiků | FOTO: bez-komunistu.cz

Každoroční pietní akt na hřbitově v pražských Ďáblicích uspořádala v pondělí na Mezinárodní den dětí iniciativa Bez komunistů.cz. Jde o mimořádně silné a smutné místo. Dětský hřbitov. Památka na děti, které zabili komunisté v 50. letech maminkám drženým v lágrech a věznicích. Na náhrobcích je v Ďáblicích uvedeno 43 jmen dětí, ve skutečnosti jich tady komunisté pohřbili mnohem více. A nikdo nebyl nikdy potrestán.

Šlo většinou o děti, které vězněné matky porodily přímo ve věznici. Děti zemřely během několika málo dní kvůli nulové péči ze strany věznice nebo lágru. Některé děti zemřely ještě nenarozené těhotným ženám při brutálním výslechu. Jsou zde ale pochovány i starší děti.

Jde o nepříliš zmapovanou oblast bolševického hnusu. Tématu se věnuje dokument Dagmar Průchové nazvaný Nesmíš plakat. Ten uvádí, že komunisté děti před matkami také mučili, aby z maminek dostali vynucená přiznání nebo informace.

„Komunisté ve vězení věšeli děti za nohy, mlátili je před matkami, aby se přiznaly. Stalo se, že naštípli páteř malé holčičce, která tak byla do smrti invalidní. Jiné čtrnáctileté dívce zase vymlátili zuby,“ cituje Dagmar Průchovou iniciativa Bez komunistů.cz.

Sama režisérka patřila mezi děti, které komunisté věznili. Zatkli ji ve 12 letech společně s její matkou. Před časem popsala také další příběh, jak komunisté zavřeli ženu, která měla tříleté dítě, a když se ptala, co s ním je, řekli jí, ať se nestará, že o něj bude postaráno. Po čase jí suše oznámili: „Vaše dítě zemřelo.“ Proč a jak, se už nikdy nedozvěděla.

Nedaleko zavražděných dětí odpočívají stovky dospělých obětí komunistů i nacistů. Například kněz Josef Toufar, generál Heliodor Píka, Zdena Mašínová, Václav Morávek nebo parašutisté, kteří zlikvidovali Reinharda Heydricha. Komunisté i nacisté v Ďáblicích pohřbívali do hlubokých masových hrobů, kde vrstvili těla zavražděných na sebe. Po ukončení provozu této části hřbitova sloužila plocha jako smetiště. Dosud není jasné, kolik lidí zde bylo ve 40. a 50. letech pohřbeno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]